Batka Zoltán: Kókleráj
Kevés olyan témája van ma a magyar közéletnek, amire ne lehetne hamarjában sitty-sutty pofás kis összeesküvés-elméleteket felépíteni. A fogyasztói csoportok körüli eddigi történések azonban mindet űberelik.
A politikai felvilág és a szervezett alvilág szimbiózisáról szóló kocsmai legendák kelnek itt életre, becsapott, kisemmizett emberek állnak szemben ügyvédek hadával körülvett, kigyúrt verőemberekkel bevédett vállalkozásokkal. Ha a kormány szerint a devizahitellel becsapták az ügyfeleket, akkor a fogyasztói csoportokra azt kellene mondania: kirabolták őket.
A napokban a kabinet annyi év mismásolás után végre lépett egy picikét, és véglegesen megtiltotta a megszorult, tájékozatlan kisemberekből évtizedeken keresztül milliárdokat kisajtoló fogyasztói csoportok alapítását. Az újakét. Ennek a rendelkezésnek, így a már régóta tevékenykedő csoportok vezetői örülnek legjobban. Ahogy annak is, hogy a rendőrség időközben lecsapott a piac néhány kishalára. Immáron ugyanis konkurencia nélkül pöröghet a bizniszük – igaz, szigorú hatósági kontroll mellett!
Hatósági kontrollból eddig sem lett volna hiány. A versenyhivatal és a pénzügyi felügyelet egy évtizeden át figyelmeztette lépten-nyomon a törvényhozókat, hogy milyen súlyos problémát jelent a csoportok terjeszkedése. És azt is nehéz elképzelni, hogy a bűnüldöző-állambiztonsági szervek ne küldtek volna jelzéseket arról, hogy a csoportszervező cégek strómanjai mögött többnyire a honi éjszakai élet kemény legényei állnak. Mindegyik hatóság ugyanarra a következtetésre jutott: sürgősen szigorú szabályozás alá kell fogni a területet.
Na, pont ez volt az, ami valamiért a törvényhozásnak az istenért sem ment. Csak címszavakban: az első Orbán-kabinet 2001-ben ugyan hozott egy kormányrendeletet, azonban a hatályba léptetést azon melegében áttolták 2003-ra. A választások után a következő szocialista kormány ezt tovább tologatta, majd 2004-ben mondvacsinált okokkal végleg a papírkosárban landolt a tervezet. Eltelik hat szép év, a csoportok zavartalanul hízhattak a válság nyomán BAR-listára kerültek maradék kis pénzéből. 2010-ben jött az újabb Orbán-kormány: és a pénzügyi felügyelet (akkor még) Orbán bizalmát élvező elnöke gyors leszámolást ígért a csoportokkal.
Azonban a legális pénzügyi vállalkozások, a bankok elleni hadjárat során villámgyorsan jogszabályokat összetákoló kormányt hirtelen elfogta az önmérséklet. Ahelyett, hogy leporolta volna saját, korábbi rendeletét, parkolópályára küldte a PSZÁF javaslatait. Az egyéves aktatologatás alatt a fogyasztói csoportok köszönték szépen, és akit csak lehetett még, beszervezték. Most pedig a piac megtollasodott nagyjai lehetőséget kapnak a legalizálódásra. Néhány év és kis szerencsével néhányukat mint tisztes vállalkozókat viszontláthatjuk valami nemzeti ünnepen, a színpadon biodíszletként. Vagy éppen szónoklás közben.