Farkasok és viperák

Anekdota szerint amikor egy újságíró megkérdezte a néhai II. János Pál pápát, hogy hányan dolgoznak a Vatikánban, ironikusan azt válaszolta: „többé-kevésbé a fele”. Azzal, hogy mivel foglalkozhatott a másik fele, nem szól a fáma. Tarcisio Bertone bíboros, aki 2006 óta tölti be a szentszéki államtitkári posztot, egy nappal az októberi felmentéséről szóló hivatalos bejelentést követően meglepő élességgel fakadt ki olasz újságírók előtt. Miközben pozitívnak nevezte a tisztségben eltöltött hét éve mérlegét, a 78 éves Bertone arról beszélt, hogy különösen az utóbbi két évben támadások áradatába került, egyenesen „kémek és viperák hálójába”.

Valami hasonlót állított már másfél éve a L’Osservatore Romano is, amikor „a pásztort körülvevő farkasokról” írt a Vatikánból kiszivárogtatott titkos dokumentumok kapcsán. A VatiLeaksre keresztelt kiszivárogtatás azzal kezdődött, hogy az egyik olasz televíziós csatorna bemutatta Carlos Maria Vigano érseknek XVI. Benedek pápához címzett levelét, amelyben a vatikáni korrupció különféle eseteire hívta fel a figyelmet.

Azt nem tudni, hogy állításait kivizsgálták-e, mindenesetre Rómától jó messzire, az Egyesült Államokba helyezték át nunciusnak. Mint emlékezetes, később a pápa inasát, Paolo Gabrielét ítélte el a vatikáni bíróság iratlopásért. Az itáliai sajtó találgatásai szerint a VatiLeaks, miként a vatikáni bank, az IOR körüli botrányok napvilágra kerülése hátterében valójában az akkor már gyengélkedő Benedek pápa utódlása körüli hatalmi harc húzódott meg.

Tudott róla vagy sem, tény, hogy idén februárban történelmi lépésre szánta el magát: betegségére hivatkozva lemondott. Sokak szerint ez valójában annak beismerése volt, hogy nem tudott megbirkózni az egymásnak feszülő érdekcsoportokkal, illetve feldolgozhatatlanul sok volt számára a papi pedofília miatti rengeteg egyházellenes támadás.

Az IOR vezetését persze egyszerű lecserélni, sőt a bank átláthatóságát is lehet az európai normákhoz igazítani. Az igazi kérdés, hogy a Latin-Amerikából érkezett Ferenc pápának sikerül-e új utat szabnia a katolikus egyháznak, ezen belül persze a vatikáni Kúriának is, ezzel megakadályozni a mostanság 1,2 milliárdra becsült hívők számának további csökkenését.

Ez lenne az egyik fő feladata a leendő szentszéki államtitkárnak, az olasz származású, 58 éves Pietro Parolinnak, aki 2002 és 2009 között amolyan szentszéki külügyminiszter-helyettesként dolgozott, jelenleg a Vatikán venezuelai nunciusa. Parolin első nyilatkozatában azt mondta, hogy Ferenc pápa megválasztása óta „hangulatváltás” érezhető az egyházban a korábban tapasztalt pesszimizmussal szemben. Szerinte jogtalan volt a pesszimizmus, mert XVI. Benedek pápa is mindent megtett az egyház megreformálása érdekében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.