Palugyai István: Kié a Vár?

A Vár mindenkié – ha innen, Örkény halhatatlan egypercesének címéből levonjuk a tudósokat, lehet, hogy megkapjuk a 2013-as helyzetet. Mindenkié, csak nem az övék. A kormány egyik legújabb rendelete nyomán ugyanis a Magyar Tudományos Akadémia várbeli épületeit einstandolják.

Az MTA Várban lévő épülete az Országház utcában
Az MTA Várban lévő épülete az Országház utcában

Nyolcmilliárdért beígértek ugyan az innen elköltöztetendő összes bölcsésznek és társadalomtudósnak valahol a városban egy „világszínvonalú” modern központot, ám a jelenleg használt – sokkal többet érő – palotákat „benyeli” az állam. Nem akármilyen ingatlanokról van szó. Az Országház utcai épületrészben az 1780-as évek közepén a magyar országgyűlés üléstermeit alakították ki. Az egyik gyönyörű terem korábban az MTA közgyűléseinek is helyet adott. Egy másik konferenciateremben volt hajdan a bécsi udvar által veszélyesnek ítélt jakobinusok tárgyalása, de a hatalmas tömb minden része a történelem patináját őrzi. Ugyancsak különlegesség a néhány tömbnyire lévő barokk Erdődy-palotában lévő Zenetudományi Intézet egy múzeummal és a Bartók Archívummal.

Lehet hivatkozni hatékonyságra, korszerűségre, s arra, milyen modern irodákat élveznek majd a Lágymányoson hamarosan elkészülő természettudományi tömb beköltöző kutatói (idekerül az ugyancsak jó pénzért értékesíthető rózsadombi kémiai kutatóközpont stábja is), ám a társadalomkutatók valahogy jobban szeretnek történelmi levegőt őrző épületekben dolgozni, amire sok példa van a világban. De őket nem kérdezte senki, a budai Várral amúgy is régóta szemező Orbán Viktor az akadémiai közgyűlésen egyszerűen kinyilatkoztatta tervét a „Bölcsész- és Társadalomtudományok Kutatóházáról”, a kutatók pedig azóta tanakodnak, vajon hová terelik őket. Beszéltek egy üres telekről a kevéssé tudományos kötődéseiről ismert Soroksári úton, melynek tulajdonosát ugyanúgy Fidesz-közeli berkekben keresték, ahogy az új épületet felhúzó céget is. Aztán ez a projekt lekerült a napirendről, most nem ismert a befutó.

Lehet vitatni, hogy vajon hány négyzetméternyi helyen dolgozhatnak leghatékonyabban a humántudományok kutatói, miért rangosabb hely egy laboratóriumot nem igénylő akadémiai intézetnek a Vár, mint a Soroksári út vagy annak megfelelője, de én inkább magát az eljárást és a mögötte felsejlő vagyonátcsoportosítást tartom aggályosnak. Az MTA közleménye ugyan cáfolja, hogy a kormány kiköltözést rendelt volna el az ingatlanokból, másfelől viszont részletesen ecseteli, mennyi előny várható az új kutatóháztól. Márpedig az Akadémia, amely Kosáry Domokos útmutatásai nyomán a kilencvenes évektől éppen hogy megerősítette saját ingatlan vagyonát, nem valószínű, hogy magától válna meg legértékesebb ingatlanjai jelentős részétől.

Igaz, a becses paloták szolgálhatnának más, a Vár fejlesztésével összhangban lévő célokat is, ám a kormány képviselői erről sem adtak mindeddig világos választ az ezt firtató Együtt–PM képviselőinek. Egyelőre a dolog inkább Putyin szándékához hasonlít, akinek a nemzetközi botrányra fittyet hányva a kétszáz éves Orosz Tudományos Akadémia ingatlanjaira fáj a foga. A Vár tehát lehet, hogy mindenkié, de leginkább mégis a hatalomé.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.