Necas a mocsárban

Odáig süllyedt Csehország, hogy a polgárok nagy többsége simán tolvajnak nevezi a politikusokat – mondta januárban lapunknak Milos Zeman államfő. Kórisméjét valamennyi mértékadó prágai közvélemény-kutató intézet megerősítette.

A jelenlegi cseh kormányt a felnőtt lakosság alig öt százaléka tartja hitelesnek. Csaknem nyolcvan százalékuk – főleg a korrupciós botrányok miatt – kiábrándult az úgynevezett nagypolitikából. Petr Necas kormányfő ezeket az aggasztó jelenségeket ugyancsak észlelte, s ezért bő egy évvel ezelőtt nagy dobásra szánta el magát: a cseh közélet, elsősorban az igazságszolgáltatás Augiász-istállójának megtisztítását tűzte ki célul. Nem maradt egyedül. Nem sokkal ezután ugyanis, zajos belső érdekütköztetések végén új, megkörnyékezhetetlennek tartott legfőbb ügyészt neveztek ki. Feddhetetlen személy került a legfelső bíróság, majd pedig a belügyminisztérium élére is.

A miniszterelnök megüzente nekik: ne törődjenek azzal, hogy hol áll meg, kit talál el az a bizonyos nehéz kő. Azóta ellenzéki és kormánypárti képviselő is lebukott. Utóbbit egymillió korona csúszópénz elfogadása miatt már jogerősen ötesztendős börtönbüntetésre is ítélték. Alighanem ugyanez vár arra a szocdem párti honatyára is, akiről már bebizonyosodott, hogy legalább hétmilliót vágott zsebre. Korrupciós botrányok miatt lemondásra kényszerült két védelmi miniszter is. Ismét nyiladozni kezdett az érdeklődésünk a közügyek iránt, hiszen nagy halak is fennakadtak a hálón. Talán csak e héten, talán már korábban rádöbbent a kormányfő arra, hogy még mindig milyen piszkos a cseh istálló.

S mennyi karja van a prágai polipnak, amely nemcsak politikai pártokat, képviselőket hálózott be, hanem már a kormányhivatalt is elérte, hiszen legfőbb bizalmasa, Jana Nagyová kabinetfőnök is sáros. A nyomozati anyag szerint bájaival, fondorlataival vagy más eszközökkel rendszerint elérte, hogy a számára különösen fontos érdekcsoportok jelöltjei kerüljenek minél több, milliárdos állami forrásokról döntő posztra. S aki önmaga is csúszópénzeket és zsíros állásokat osztogatott kegyenceinek vagy a túlságosan hangoskodó politikusoknak.

A saját bankszámláit is hizlalta. Mindezek ismeretében hiába vallja magát ártatlannak a miniszterelnök, hiába ismételgette a prágai alsóházban, hogy aránytalan és átgondolatlan volt a néhány nappal ezelőtti, politikusok során rajta ütő rendőrségi razzia, s hogy ennek ő az egyik téves célpontja. Politikai értelemben mindenképpen besározódott attól, ami a közvetlen környezetében és az általa vezetett kormánypártban történik. Most abban bízik, hogy a baloldali ellenzéki pártok képtelenek lesznek összegereblyézni a kabinet megbuktatásához szükséges, legalább százegy szavazatot, s kibírják valahogy a jövő tavasszal esedékes választásokig.

Ugyanilyen ok miatt reményei szerint aligha akad százhúsz honatya, aki rábólintana a testület idő előtti feloszlatására. A nyilvánosságra került nyomozati anyag megállapításain felháborodó közvélemény nyomására és az egyre aktívabb politikai szerepet vállaló államfő ösztönzésére kedden – amikor valószínűleg napirendre kerül a cseh szocdemek bizalmatlansági indítványa – ezek a remények elszállhatnak. És Petr Necas számára nincs vészkijárat. Münchhausen báróként pedig képtelen saját hajánál fogva kihúzni magát a mocsárból. Politikai értelemben napokon vagy órákon belül elsüllyed.

Petr Necas
Petr Necas
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.