Célvizsgálat
Míg korábban a fogyasztóvédők finoman szólva kevéssé vétették észre magukat az energiacégek ellenőrzésében, addig most, mint mondják, kiemelt téma a rezsi. Mi minden meló lehet ezzel! Először meghallgatni Németh Szilárdot, változott-e a vonal: nem, az energiacégek továbbra is csalók.
Rendben. Mi a feladat? Megvizsgálni, betartották-e a 10 százalékos januári rezsicsökkentést. Forr a munka, de kiderül, hogy betartották. Azt mondják, csak bemásolják az előírt számokat, ha akarnának, se tudnának ettől eltérni. Üres duma, nem érdekel! Halló, polgártárs, sajnos betartják.
De a Fidesz szokás szerint nem hátrál. Németh Szilárd dühösen hoz példát a szemét népelnyomó multik aljasságaira: a Főtáv – amely történetesen önkormányzati – a hidegben megugró fogyasztás miatt nem pont 10 százalékkal alacsonyabb számlát bocsátott ki. Elképesztő! A fogyasztóvédők ismét dolgozhatnak, de sajnos azt jelentik, hogy a rezsifelelős politikus nem jól számolt.
Mindenesetre azért a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal „szerencsétlen fogalmazás” miatt megkokizza a Főtávot. (Néhány éve ugyan az energiahivatal és a fogyasztóvédők leosztották egymás között a feladatokat, most úgy tűnik, a polgárokon kívül ők maguk se igazodnak ki ebben.)
Új ötlet: írjuk elő a cégeknek, hogy 15 napon belül így meg így módosítsák a számlaképet. Úgyse tudják megcsinálni, és akkor jöhet a bünti. Ez jó. Előírás kész, a cégek jelzik, hogy későbbre lesznek meg, mi jelezzük, hogy tojunk rájuk, meg lesznek büntetve.
Özönlenek a panaszos levelek: állok, nézem a bonyolult, kétoldalas számlámat, miközben már itt lehetne az egyszerűbb háromoldalas, tönkrementem. Nagyszerű, több millió károsult, törvény a sárban, megy ez, jönnek a bírságok, igaz, csak néhány millió, de már itt is az új szabály, legközelebb ez már milliárdos lesz. Közben a kormányhű sajtó több ezer panaszról ír, az ezeket kezelő hivatal egyről se tud, mert ők csak tájékoztatnak, panaszok a fogyasztóvédőknél, ahol a szám már csak „több száz”, 95 százalékuk „tájékoztatással rendezhető”, öt százalék – tehát alig néhány tucat – pedig leginkább a számlaképet kifogásolja. Németh Szilárd 5703 idei energiacéges vizsgálatról számol be, de valószínűleg összekeveri a 2011-essel. Az idei adat jóval kisebb, és nem is a rezsicsökkentésre vonatkozik, mert az még mindig csak pár száz, illetve tucat.
A legkevésbé sem gondoljuk, hogy az energiacégeknél minden rendben van. Nagyon is trükköznek. De nem ebben. A Fidesz felvetései ugyanakkor oly felszínesek és könnyen cáfolhatók, hogy már-már az energiacégekkel kötött titkos megegyezést sejtetnek.
Bár biztos el lehet molyolni ezzel a rezsidologgal napi 8 órát, de azért remélem, a fogyasztóvédőknek marad még némi idejük: lehet gond az árral, a szavatossággal, a tájékoztatóval más termékek esetében is.