Összeborulás helyett
Az RMDSZ hét végi kongresszusán körbeudvarolták a szövetséget. Egyformán barátságosan szólt a küldöttekhez Victor Ponta román miniszterelnök, Mihai Razvan Ungureanu volt kormányfő és Vasile Blaga, a legnagyobb ellenzéki párt elnöke. Ez még akkor is fontos, ha a román politikában továbbra sem rajonganak az RMDSZ-ért: konok célkövetéséért becsülik, megbízható partnernek tartják, de nem szeretik.
Ennél is fontosabb, hogy ezúttal a magyar kormánypártok nem lógtak ki az „udvarlók” sorából. A fideszes Rogán Antal az erdélyi magyarság legitim képviselőjének nevezte az RMDSZ-t, a KDNP-elnök Semjén Zsolt pedig arról beszélt, hogy a magyar kormánynak kötelessége támogatni a célokat, amelyeket az erdélyi magyarok maguk elé kitűznek. Ez hízelgő azután, hogy két éve még a Fidesz üzenetét közvetítő Pelczné Gáll Ildikó ukázt vitt a nagyváradi kongresszusra. Le is hurrogták.
RMDSZ–Fidesz-barátságról beszélni azért túlzás. Csak találgatni lehet, milyen mértékben jelent váltást a Rogán által tolmácsolt üzenet. Kelemen Hunor szövetségi elnök is mindössze annyit mondott ezzel kapcsolatban: fontos, hogy a magyarországi pártok vezetői az RMDSZ-re a romániai magyarság legitim képviselőjeként tekintenek.
Ha lesz váltás, az csakis így, szinte észrevétlenül mehet végbe. Összeborulás csak bocsánatkérés után jöhetne. Erre pedig Orbán Viktor nem képes. Vélhetőleg ugyanazzal a természetességgel nyújt majd baráti kezet az RMDSZ-nek, amellyel pár éve életre segítette a szövetséggel ellenlábas két versenypártot, támogatta választási kampányukat, egyidejűleg pedig leválasztotta az RMDSZ-t a magyar állami pénzcsapokról. Aztán látnia kellett, hogy a „kiéheztetés” stratégiája nem jön be, az RMDSZ éppen arról nem hajlandó lemondani, ami a Fidesz számára a legfontosabb lenne: az önállóságáról. Viszont annyira nem váltak be a sorozatos pártalapításokhoz fűzött várakozások, hogy az erdélyi magyarok a Fidesztől is elfordulhatnak.
Tavaly júniusban, amikor már két, Budapestről támogatott versenytárssal kellett megmérkőznie, a szövetség több szavazatot kapott, mint négy évvel korábban. A Fidesz rájöhetett, hogy viszonyát nem az RMDSZ-szel, hanem az erdélyi magyarsággal kell rendeznie. Az előzmények azonban nemcsak az összeborulást teszik lehetetlenné, hanem a kapcsolat jövőjét is meghatározzák. Az RMDSZ és a magyarországi pártok viszonyában alighanem az egyenlő távolságtartás lesz a jellemző, nem pedig a Markó Béla volt elnök által követett egyenlő közelség.
A Fidesszel ellentétben az MSZP nem az RMDSZ, hanem az erdélyi magyarság felé tett újabb lépést a csíkszeredai kongresszuson. Ujhelyi István alelnök bejelentette, hogy a szocialisták fellépnek Magyarországon és Európa-szerte a kisebbségi polgári kezdeményezéshez szükséges egymillió aláírás összegyűjtése érdekében. Ez az első olyan nemzetpolitikai ügy, amelyben a szocialisták kezdeményezőként lépnek fel. Ez jelzi, hogy Mesterházy Attila kolozsvári bocsánatkérése valóban több volt üres gesztusnál.