Szakértők

Egy 2000-ben készült tanulmány szerzője – aki szerint még ma is érvényes minden állítása – írásában idézett egy szakdolgozatból, amelyben egy aktív rendőrként a Rendőrtiszti Főiskolára beiskolázott hallgató „mindennapos munkamódszerként” említette a kényszervallatást. Egyik dokumentum sem rengette meg a világot, de még a testületet sem.

Pedig a tanulmány szerzője maga is rendőr, sőt a rendőrök okta tója is. Mint írta, ott gyakoribb a beismerő vallomások erőszakos kicsikarása, ahol hiány van szakértelemből, rutinból, viszont nagy a leterheltség, a bizonyítási vágy és a nyomás az állományon. Ügyvédek is panaszkodnak már évek óta, hogy bár az előzetes letartóztatás nem előre hozott büntetés, valójában mégis az.

A kihallgatásokon rendre elhangzik, hogy „ha beszél, hazamehet, ha nem tesz vallomást, előzetesbe kerül”. Ez is kényszervallatás, igaz, nem ököllel, hanem pszichikai terrorral végzik. Bár sok rendőr, ügyész, sőt ügyészségi nyomozó is úgy tartja, ez nem „zsarolás”, nem kényszervallatás, csupán a gyanúsított jogainak és döntései következményeinek gyakorlatias ismertetése.

Most meghalt egy ember kihallgatás közben. A rendőrség előbb leszögezte, hogy „ez nem ismétlődhet meg”, majd feljelentette az elhunytat hivatalos személy elleni erőszakért. Nyilván a hátrabilincselt kezű áldozat felsőtestét bevetve véresre csépelte a rendőrök kezeit, akik jogos védelmi helyzetben verték halálra. Majd kiderül, talán, hogy pontosan mi történt. Amit eddig tudunk, az igazolja az idézett tanulmány igazságát. Mert ahol a szakértelem oly magas színvonalon áll, hogy felelős rendőri vezetők képesek feljelenteni egy halottat, aki ellen törvényileg kizárt mindennemű nyomozás, ott bármi megtörténhet…

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.