Befolyás
Tisztelt Főszerkesztő Úr!
Lapjuk szerkesztőségi cikkében egy teljesen téves szövegértelmezés alapján méltánytalanul támadott meg és lekicsinylően emlegetett egyetemi státuszomban és személyemben is:
„Az egyetem rektorhelyettese a laptársunktól kapott információ alapján bejelentette: tájékoztatást kér az alapítvány tevékenységéről. Ez rendben van. Fábri György azonban azt is hozzátette, hogy kivizsgálják, »mire terjedhetett ki a lap befolyása, mert megengedhetetlen, hogy az egyetemi munka akár a legkisebb mértékben is ideológiai színezetet kapjon«. Hozzátette: »Az egyetem határozottan elzárkózik mindenféle politikai tevékenységtől, s nem engedi be azt a falai közé.«
A rektorhelyettes ezzel ideológiaközvetítővé, politikai aktorrá silányította a Népszabadságot, miközben elkerülte a figyelmét, hogy egyetemén olyan szakmára képeznek embereket, melyet például a mi szerkesztőségünkben is lehet művelni. Ilyen alapon semmilyen cég, sőt az állami adminisztráció sem támogathatna semmilyen formában semmilyen felsőfokú szakmai képzést, legfeljebb azután, ha a mindenkori Fábri és a mindenkori Magyar Nemzet politikai menlevelet adna neki.”
Szeretném világossá tenni, hogy a Magyar Nemzet által közreadott válaszomból semmilyen módon nem következik az Önök által interpretált tartalom. Amint azt helyesen írták: a lapból értesültünk a jelzett alapítvány létezéséről (több tucat jogi személyiség működik az egyetemen bejegyzett székhellyel), erre más reakció nem is volt lehetséges, minthogy tájékoztatást kérünk a tevékenységéről. A pártpolitikai tevékenységre való utalás nem erre, hanem mindenféle tevékenységre vonatkozik, ami az egyetemen zajlik, ez régóta ismert álláspontja az egyetemnek.
Fel sem merült bennünk, ilyet a nyilatkozatom még csak nem sugall, hogy a Népszabadság akár közvetlenül, akár közvetetten politikai aktorként működne az egyetemen. Határozottan visszautasítom, hogy megalapozatlanul ilyesmivel vádoljanak, anélkül ráadásul, hogy erről megkérdeztek volna. Az ehhez fűzött, lekicsinylő megjegyzésüket és „politikai menlevelezésüket” végképp nem tudom mire vélni. Az elmúlt két napban a Magyar Nemzet minősíthetetlen vádaskodását az egyetem egyik intézetével, oktatóinkkal szemben határozottan visszautasítottam minden fórumon, egyebek között a közreadó Magyar Nemzetnél is – igen sajnálatos, hogy ha bármilyen személyeskedő motivációk miatt önök ezt eltorzítják.
Önök szerkesztőségi cikkben, vagyis kiemelt helyen tettek közzé teljesen hamis, a nézeteimtől és eddigi tevékenységemtől teljesen idegen, az ELTE képviseletében és vezetésében végzett munkámat hitelteleníteni próbáló, s ezzel az egyetemnek is ártó, manipulatív állítást, megsértve azt az önöktől joggal elvárható szakmai követelményt, ami ilyen esetben igényelné a rákérdezést az érintettnél. Kérem ezért, tegye lehetővé, hogy ezzel összemérhető formában (vagyis nem pusztán olvasói levélként) ismerhessék meg az olvasóik a hiteles tényeket. Egy olyan intézmény képviselőjeként, ahol „olyan szakmára képzünk, amit az önök szerkesztőségében is lehet művelni”, úgy vélem, különösen joggal várhatom el ezt.
Dr. habil Fábri György rektorhelyettes ELTE
Bármennyiszer is olvassuk a rektorhelyettesnek a Magyar Nemzetben tett nyilatkozatát, annak tartalmát nem tudjuk másként értelmezni, mint ahogyan tettük. Az viszont megnyugtat bennünket, hogy Fábri György kijelentette: fel se merült, hogy a Népszabadság politikai aktorként működne az ELTE-n. (A szerk.)
*A Fórum oldalon megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik a szerkesztőség álláspontját. A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a meg nem rendelt kéziratokat rövidítve és szerkesztve közölje a lap nyomtatott vagy online változatában.