Amit mindenki szív
Alkonyatkor aztán a guruló bögrecsárda lehúzza a rolót, visszapöfög a városba, és magával viszi az egyetlen még talpon levő vegyesbolt bevételének bő harmadát. A kisbolt persze rövidesen bedől, a helyiek tejért-kenyérért mehetnek a szomszéd faluba, a bagósok pedig a jóval olcsóbb feketepiacra. Csak a guruló nemzeti dohánybolt marad, mint a vidéki folklór elmaradhatatlan új eleme, és télen-nyáron hűségesen jön a faluba, akkor is, ha naponta csak egy doboz cigit és egy féldecit ad el. A mozgóboltot ugyanis az állami dohánykereskedelmi cég üzemelteti, annak pedig a nevében is benne van: nonprofit. A jövő elkezdődött, isten hozott mindenkit a hatvanas években!
A Némethné vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztérium pénteken tette közzé, hogy 1400 kistelepülésen senki sem jelentkezett a trafikokért. A tárca azon melegében újabb pályázatot hirdetett, ám előre borítékolható az eredménytelenség. Azonban nincs mit tenni: a trafiktörvényben Orbán Viktor földi helyettese, Lázár János megmondta, hogy az embereknek a dohánykereskedelem államosítva jó, ugyanis ha szakboltokba száműzzük a büdös bagót, akkor kevesebben fognak rágyújtani. Apró probléma, hogy nem mindenütt lehet szakboltot létrehozni, még akkor sem, ha azt nemzeti dohányboltnak hívják. Egy doboz cigaretta után átlag kőkemény 32 forint marad a trafikosnál, ebből kellene fenntartani a boltot, fizetni rezsit, alkalmazottat, azaz a Némethné-tárca ennyi erővel a kistelepüléseken tengeri vitorlázó szakboltokra is hirdethetne pályázatot.
A NER-en ilyen apróság nem fog ki, egy jó törvény mindenen segít, szerencsére még idejében bekerült a jogszabályba a B terv, az állami mozgóboltok fantasztikus ötlete. Igaz, ezek olyanok, mint a Higgs-bozon: egy adott időpillanatra elő lehet őket varázsolni a semmiből, ám ez nagyon sok pénzbe kerül. Olyan sokba, hogy lehetett volna valaki, aki még időben a fülébe súgja a főnöknek: nem lehet, hogy ezzel a mozgóboltosdival, dohánykereskedő sóhivatallal a nem dohányzó adófizetők voltaképpen jóval többet fizetnek majd mások cigarettázása után, mint eddig? Nem lehet, hogy a beígért öthatezer új munkahely helyett végül jóval kevesebb kereskedő marad talpon, mint ahány eddig volt? Ha nem volt ilyen szakember, már adta volna magát az utolsó, halk kérdés: elképzelhető, hogy maga az államosítás is felesleges, átgondolatlan butaság? A társadalmat ezerféle más hatékonyabb és olcsóbb módon meg lehet védeni a cigaretta csáberejétől. Meg persze mástól is. Egyedül csak az állam mindenhatóságába vetett fanatikus hit az, amelynek egyelőre nem látszik az ellenszere.