Sötétedéskor
Egy héten belül három alkalmat is adtunk az olasz sajtónak, hogy velünk foglalkozzon. Kettőt szívesen felednénk. Különösen annak a hírnek olvastán sütjük le a szemünket, amely arról tudósít, hogy most vasárnap lekapcsolják a Colosseum világítását a magyarországi Jobbik elleni tiltakozásként. Ezt a holokauszt nemzetközi emléknapján rendelte el a város, s fájdalmas, hogy magyarok miatt.
Róma városa és a Római Zsidó Közösség ilyen módon tiltakozik egy magyar parlamenti párt antiszemita tettei és kijelentései, ezek között a legutóbbiként a zsidó származású képviselők listázásának terve ellen. Az elsötétítést az a Gianni Alemanno római polgármester hirdette meg, aki az egykori itáliai szélsőjobboldali párt, a Nemzeti Szövetség (AN) soraiban kezdte politikai pályafutását. A néhai Duce unokája, Alessandra Mussolini elvtársaként.
Csakhogy a világnak ezen a felén nagy változások mentek végbe az elmúlt évtizedekben. A fasizmust kiötlő és a gyakorlatba átültető Itáliában ma elképzelhetetlen lenne az a fogalmi készlet, amellyel mifelénk a Jobbik operál. A háború óta újjáépített értékek mindenkinek sokkal becsesebbek annál, hogy szó nélkül hagynák az antiszemitizmus rémálmát, még ha országhatáruktól viszonylag távol üti is fel a fejét. A közömbösség az intolerancia szövetségese, nem maradhatunk közömbösek – jelentette ki Riccardo Pacifici, a Római Zsidó Közösség elnöke.
A témától nem elválasztható, hogy a héten Fiamma Nirenstein olasz néppárti ET-képviselő tiltakozott amiatt, hogy az Európa Tanács strasbourgi parlamenti közgyűlésére érkező magyar küldöttségben helyet kapott Gaudi-Nagy Tamás jobbikos képviselő. Hasonlóan persona non gratának szerette volna nyilváníttatni a görögországi Arany Hajnal szélsőjobbos képviselőjét is. Nirenstein javaslatát harminc ország delegátusa támogatta – az ET-adminisztráción azonban nem ment át –, az olasz képviselőnő elmondta nekik: beszélt Gaudi-Naggyal, aki azzal etette őt, hogy antiszemitizmus valójában nem létezik, a „holokausztipar” pedig csak azt a célt szolgálja, hogy a zsidók átvegyék az uralmat a világ fölött. Az olasz lapok nagy terjedelemben foglalkoztak az esettel, s hüledeztek, hogy a magyar szélsőjobboldali párt képviselőjét az ET jogi és emberi jogi bizottságába is jelölték.
Mielőtt végleg besötétedne nekünk Itáliában, említsük meg a fentebb ígért harmadik esetet is. Weisz feliratú mezben vonultak ki a pályára kedden az Internazionale és a Bologna labdarúgócsapatának játékosai, s a találkozót Weisz Árpád, a Bologna és az Inter egykori magyar edzőjének emlékére rendezték. A két olasz élcsapat közös kampányt indított az itáliai stadionokban gyakran tapasztalható rasszista megnyilvánulások ellen. Az auschwitzi haláltáborban meghalt magyar Weisz Árpádot mind a mai napig Itália egyik legsikeresebb futballedzőjeként tisztelik, s a közelmúltban róla elnevezett sportdíjat alapítottak a rasszizmusmentes olasz labdarúgásért. Egy kis fény az éjszakában.