Határon túli társkereső

Levegőnek néznek minket – így jellemezte az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke a Fidesz hozzáállását a kárpátaljai szervezethez. Gajdos István ugyan bízik benne, hogy a magyar kormány hozzáállása változik most, hogy hat év után egyetlen magyarként mandátumot szerzett a vasárnapi ukrán parlamenti választásokon, ám mint mondja, illúziói nincsenek.

A Fidesz a kezdetektől a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szervezetet (KMKSZ) tekintette partnerének, amelynek utoljára 1998–2002 között volt parlamenti képviselete Ukrajnában, Kovács Miklós elnök személyében. Kétségtelen, hogy a szervezet előbb alakult az UMDSZ-nél, és párhuzamos létük, vetélkedésük nem a Fidesz határon túli politikájának következménye, de a helyzet mégiscsak az, hogy a magyar kormány Románia és Szlovákia után Ukrajnában sem talált olyan támogatandó szervezetre, amely képes lenne biztosítani a maga parlamenti jelenlétét.

Pedig elméletben akár önálló, egyéni képviselői mandátumhoz is juthatott volna egy olyan magyar politikus, akit egységesen támogatnak a kisebbségi választók, miután tíz év elteltével ismét vegyes választási rendszer lépett életbe Ukrajnában, az eddigi kizárólagos listás szavazás helyett. Igaz, a magyarlakta körzeteket a kisebbség számára előnytelenül húzták meg – egy egységes tömb helyett három részre bontva a területet –, de még így is lett volna esély arra, hogy a magyar nemzetiségű jelöltek ne csak statiszták legyenek a mandátumokért folyó küzdelemben.

– A magyarok leszoktak az etnikai alapú tömbszavazásról – mondta Kovács. Ám a „leszokásnak” valószínűleg oka lehet az is, hogy a fogyatkozó kisebbség választói úgy érezték: ha képviseleti szerveik sem tudnak megegyezni, úgy az ő etnikai lojalitásuknak sincs értelme. Lehet nem szeretni egyik vagy másik politikai formációt, de azzal, hogy az UMDSZ-t folyamatosan ignorálta a Fidesz, végeredményben nem erősítette a KMKSZ-t sem. Egyúttal levette a két pártról a megegyezés kényszerének terhét is, lényegében a párhuzamosság fenntartását, így a magyar képviselet megosztottságát biztosítva.

Vajon baj lett volna, ha a kormányzó Régiók Pártjával jó kapcsolatokat ápoló Gajdos vezette UMDSZ-t sem nézi levegőnek a Fidesz? Nem lehet, hogy az UMDSZ támogatása révén a vezető pártot is jobb belátásra bírhatta volna, amikor még volt mód az egységes magyar szavazókörzet kialakítására? Nem lehet, hogy akkor talán a nemrég elfogadott – a magát européernek tartó ellenzék szerint egyébként mielőbb felszámolandó –, elvben a magyar nyelv számára is regionális státuszt biztosító nyelvtörvény nemcsak az oroszok lakta keleti országrészben, de Kárpátalján is érvényesülne? Nem tudjuk, mert erre a Viktor Janukovics elnökkel az Európa-bajnokság előtt Kijevben járva a futballról kellemesen eltársalgó Orbán Viktor sosem tett – a nyilvánosság számára is követhető – kísérletet.

Ehelyett van egy hozzá közeli és egy tőle távoli magyar szervezet és egy kisebbség, amelyet viszont Kijev tekint egyre inkább levegőnek.

Janukovics és a jelöltek
Janukovics és a jelöltek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.