Tizenegy dühös ember
Az állampolgár kedves jószág, különösképp kampányidőszakban: buksiját simogatják, etetik, itatják, voksáért tepernek, dicsérik éleslátását, józan ítélőképességét, eszét, szívét, lelkét. Önkormányzati képviselőjelölt választások előtt legszívesebben saját házába vinné a potenciális szavazót, nehogy szem elől tévessze, vagy ne adj’ isten mások is szemet vessenek rá.
A helyzet rögvest megváltozik, mihelyt a mór kötelességét megtette, behúzta az ikszet a megfelelő helyre, s ezzel hatalomhoz, befolyáshoz, pénzhez, karrierhez, tejfeles bödönhöz juttatta politikusunkat. Ettől kezdve az állampolgár kellemetlen alakká válik, akinek semmi sem tetszik. Például, hogy a kukásautóból az utcára csurog a szennylé, éjszaka nincs közvilágítás, kóbor ebek piszkolják a sétálóutcákat, télen csúsznak a járdák, patkányok szelik a patakmedret, tízmilliókért építenek ronda parkokat, s nincs egy rendes biciklitároló a belvárosban. A képviselő pedig hiába üzeni meg haveri hírlevélben, hogy micsoda fejlesztések történtek az elmúlt időszakban, s minden milyen szépen alakul, a hálátlan választópolgár tovább hőzöng. Nemtetszésének hangot is ad, s demokráciákban biztosított alapjogával élve, a nyilvános testületi ülésen, a számára kijelölt időben, napirend után szólal fel, számon kérve korábbi ígéretet, hangzatos szavakat.
Nyílt színen, szemtől szembe, a helyi tévé kamerái előtt.
Lássuk be, ez mindennek a teteje.
Egerben el is fogyott a türelem: a jobboldali többségű testület a minap módosította az úgynevezett városi alapokmányt, és eltörölte a közgyűlési állampolgári felszólalás intézményét. (Kuss legyen!) „Cserébe” az eddigi egy helyett évente két közmeghallgatást ígértek.
A városháza közleménye szerint az egri polgárok számos más lehetőség közül választhatnak, hogy egyéni vagy közérdekű ügyeiket intézzék, elmondják véleményüket, javaslatot tegyenek vagy panasszal éljenek. Tavaly az állampolgári felszólalás lehetőségével „összesen 11 lakos élt, a felszólalások tartalma és stílusa több esetben vitatható volt, méltatlan Eger Megyei Jogú Város Közgyűléséhez. Ezzel szemben a Polgármesteri Hivatal évi százezres nagyságrendű ügyfélforgalmat bonyolít, a városi zöld számon, e-mailen, illetve fogadóórákon és lakossági fórumokon pedig észrevételek százait fogadják a képviselők és a hivatal ügyintézői” – fogalmazott a közlemény.
Ne bonyolódjunk most vitába arról, mi méltó az egri közgyűléshez, amelynek egyes tagjai bizottsági üléseken kedélyesen zsidóznak, listát állítanak nemkívánatos művészekről, vagy épp bekéretik a helyi rádió adását, ellenőrizve, milyen kritika hangzott el abban. Ne latolgassuk azt sem, vajon hány jelentkező kellene ahhoz, hogy a hozzászólás lehetőségét továbbra is megadják: 12 dühös ember olykor elégnek bizonyul a demokráciához.
Inkább várjunk kicsit. Legyünk türelmesek. Nem oly távoli már a kampányidőszak, lesz itt hamarosan újra kedveskedés, hízelgés, buksisimogatás.