Juszt is
S bár Répássy Róbert igazságügyi államtitkár az MTI-nek még azt mondta: a kormány szerdán értékeli az AB döntését, és akkor alakítja ki álláspontját arról is, miként lehet feloldani a taláros testület által a szabályozásban feltárt ellentmondásokat, főnöke, a miniszterelnök egy órával később már nem hagyott kétséget afelől, mi (lesz) a megoldás: a rendszer marad. Ezek szerint az elvileg a kormányt és annak fejét is ellenőrző parlament így fog dönteni, bár lehet, hogy azt a képviselők még nem tudják.
Pedig a kétharmados többségnek egy szava sem lehet. Az alkotmánybírók a történeti alkotmányunk vívmányait is figyelembe véve hozták meg döntésüket, ahogy azt az alaptörvény előírja. Indoklásukban külön is hangsúlyozták: a bírói függetlenséghez vezető folyamat Magyarországon a bírók elmozdíthatatlanságának kimondásával kezdődött, s hogy a magyar bírók 1869 óta 70 éves korukig ítélkezhetnek.
De mindez most nem számít. A hazai jogtörténet vívmányait semmibe veszi az új szabályozás? Az sem számít. Alaptörvényellenes. Na és? Ha a kormánytöbbség egyszer azt mondta, hogy az öreg bíró nem bíró többé, az úgy is lesz, bárki bármit mondjon is.