Értenek a focihoz
Kész szerencse, hogy az igazi adukat már nem vette elő, vagyis nem érvelt azzal: volt már Kenyában szafarin, és akkor is hajlandó passzolni színes bőrű kollégáinak, ha adhatná a labdát fehér csapattársnak is. De bármilyen –utóbb túltuningoltnak tetsző – ügy is kerekedett az afférból, azt prímán jelezte: nagy szégyen négerezni. Az angol labdarúgó-szövetség már a gyanú miatt elvette Terrytől az emblematikus karszalagot.
Mindez csöppet furcsának tűnik abból az országból nézve, ahol már egy kedd délelőttöt sem tudunk megrendezni egy tisztességes cigányozás vagy buzizás nélkül, és a tárgykör ünnepnapjain a programot még szájkosarat viselő rendőrkutya fejbe rúgása is színesíti. S most ez nem egy „bezzegnyugatozás”, mert pontosan tudjuk, hogy minden országban vannak például nácik, akik éppen annyira gyakorolják az elfogadás és a megértés kultúráját, mint Darth Vader.
Csak a futball szerepe az esetek többségében különbözik attól, amit hazánkban megkaparintott. (Nem heroizálunk, mert akad ellenpélda szépen Európában is.) Errefelé autópálya-építők vidéki futballcsapatnál hirdetnek, ami zseniális marketinghúzás, tekintve, hogy célcsoportjuk tagjainak meghatározó többsége a vonatkozó aréna VIP-páholyában lelhető fel. Másik városban azért kevéssé hatékony a reklám, mert aránylag alacsony számban fordulnak elő a létesítményekben olyan drukkerek, akik hirtelen felindulásból megrendelnek egy völgyhidat, esetleg egy százhúsz kilométeres sínpárt. Ám amíg itthon marketingpolitikát elemzünk és versenyt szörnyülködünk a lelátói rigmusokon, addig a futball Eb csúcstalálkozóin a csapatkapitányok üzenetet olvasnak fel, amelyben a kirekesztés ellen emelnek szót. Mert a labdarúgás, egyáltalán a sport a befogadásról szól, de semmiképpen sem a diszkriminációról vagy a pártpolitikáról.
És a sportág által képviselt humanista minimum miatt a végül felmentett Terrynek mosakodnia kell. Nem azért, mert az unatkozó körúti liberálisok tiltakozó e-mailt írtak neki, amelyben a politikailag korrekt beszédmód gyakorlására hívják fel a figyelmét, hanem mert Nagy-Britanniában, egyáltalán a futballvilágban ez ciki. Mi több, elfogadhatatlan.
Xavi és Cristiano Ronaldo toleranciaközleményt olvas fel a mérkőzés előtt, Mario Balotelli pedig rasszista akció esetére a levonulást helyezi kilátásba.
Mert ez a játék róluk szól, és nem engedik, hogy elrontsák.