Oliganarchia

Orbán Viktor definíciója szerint itt egyetlen oligarcha van, Gyurcsány Ferenc. Az általa használt fogalom paraméterei senki másra nem illenek. Ezért választotta.

Egyébként aligha lenne feltétel, hogy vagyona mellett még miniszterelnökké is válasszák. Az oligarcháknak ugyanis általában nem esetük a nép, a választás, nem szokták megkérdezni az embereket, szeretnék-e, hogy ők oligarchák legyenek. Így nem forszírozzák a kormányfői tisztet sem.

Orbán mégsem mondhatja, hogy Gyurcsány az oligarcha, nem Simicska és Nyerges, ezért a fogalommal gyurmázik, amelynek így csakis Gyurcsány púpján a helye.

Hozzáragasztja még, hogy most a középosztályé a hatalom (amely épp úgy nem tud róla, mint hajdan a munkásosztály), és hogy aki a magyar nagytőkéseket, az egyben az országot támadja. Mi van, ha a nagytőkés nem az ország, hanem a maga érdekében jár el? A kettő automatikusan azonos? Na!

Mindez onnan indul, hogy tegnap az ellenzék benyújtotta az aláírásokat az állami megrendelésekből aránytalan mértékben részesedő, eredeti gazdasági teljesítményt még nem produkált Fidesz-közeli üzletemberek ténykedését vizsgáló parlamenti bizottság megalakítására.

Ettől vesztette el a szavak feletti uralmát a miniszterelnök. Volt igaza is. Az oligarchák ugyanis jellemzően a központi hatalommal szemben álló kiskirályok. S a hatalom valóban ritkán hoz létre szándékosan oligarchákat. Pusztán egyszerű cégbirodalmakat.

Oligarchia meg csak úgy lesz belőle, s már nem kérdezi a hatalmat, hanem csinálja. A maga javára.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.