Aczél Endre: Károlyi, hagyományosan

Noha úgy fest, hogy Károlyi Mihály Kossuth téri szobrának „kipaterolásával” a horthysta nosztalgiákban fürdőző mai jobboldali elit triumfál, közlöm, hogy az a hagyomány – a republikanizmusé, a baloldali radikalizmusé és nem kevésbé a szociáldemokráciáé –, mely a mi országunkban Károlyi alakjában (is) megtestesül, kipusztíthatatlan.

Orbánék „ellenforradalma” olyan elődökre tekinthet vissza, mint a két világháború között uralkodóvá vált politikai és szellemáramlatok. De a mese így nem teljes. Ha a mai hatalom történetesen vissza akarná helyezni a Kossuth térre Tisza István szobrát, puszta méltányosságból állíthatna mellé egyet Kun Bélának, Rákosi Mátyásnak, de akár Kádár Jánosnak is.

Károlyi hamvait 1962-ben hozták haza, de Kádárék csak 15 év múltán merték megjelentetni Hit, illúziók nélkül című önéletrajzi művét, mert annak számos fejezete nem fért bele a kommunista kánonba. Nyílt cáfolata volt annak, amit például Kállai Gyula 1962-es gyászbeszédében előadott – hogy tudniillik Károlyi a Tanácsköztársaság idején és a második világháború után is lelkesen együttműködött a kommunistákkal. Olyan lelkesen, hogy emigrálni látta jónak előlük. Viszont nagyon tiszta és becsületes ember lévén nem állt be a kommunista rendszereket szidalmazók kórusába. Inkább csöndesen emésztette magát dupla, önkéntes száműzetésében. Ami pedig Kunt és Rákosit illeti, ők legalább annyira gyűlölték Károlyit, mint Tisza, ha nem jobban. E három ember szemében a földosztó gróf közönséges áruló volt: egyfelől a baloldalé, másfelől osztályáé.

A Kádár-rendszer bő évtizeden át kínlódott azzal az öröklött dogmával, hogy „baloldali hagyomány” Magyarországon csak egy van, illetve volt: a kommunista. Csak 1968-ban kezdte pedzegetni az Élet és Irodalom – annak idején nagy feltűnést keltő – vitája, hogy éppenséggel létezhet egy közös hagyomány, amely a baloldali radikálisokat, a szocdemeket és a kommunistákat összeköti. Ebben a vitában lappangva jött elő a kérdés, hogy mit kezdjen a szocialista Magyarország olyan emberek szellemi örökségével, mint Jászi Oszkár, Csécsy Imre vagy épp Károlyi Mihály? Bevallhatja-e, hogy a szocdemek ápolták a munkásöntudatot a két háború között, nem pedig az illegális, pár tucat tagot számláló kommunista (fantom) párt? Írhat-e érdemeket Mónus Illés vagy Braun Soma, a marxista, de antikommunista nagy szocdem munkásnevelők neve mellé?

Sajnos e vita arra futott ki, hogy a „vegytiszta baloldal” a felszabadulásig egyenlő volt a kommunista párttal. Ilyenformán az említett, kiváló férfiak ismét leértékelődtek, visszamenőlegesen is legitimálódott az a Rákosi-féle gyakorlat, hogy az „ilyeneknek” se szobra, se utcaneve nem lehet.

Fidesz-Magyarországon előbb inkubálták, majd felélesztették a baloldali hagyomány szellemi eltiprásának jól bejáratott gépezetét. Vezető jobboldali publicisták egy lélegzettel átkozzák a francia jakobinusokat, az 1968-as baloldaliságot, aztán meg persze Jászit, Károlyit, az „országvesztőket”. De tehetnek, amit akarnak. És nem azért, mert Horváth Csaba MSZP-s politikus fogadkozik, hogy „mi visszahozzuk Károlyi szobrát!”, hanem azért, mert Magyarországnak igenis van kitörölhetetlen, progresszív baloldali hagyománya, mely egy szép nap újjá fog éledni. Hogy megérjük-e, nem tudom. De Fukuyama is pórul járt, amikor „a történelem végének” meghirdetésével temetőbe küldött mindent, ami a bukott szocialista rendszerek fölött örökös győztesnek hitt liberális kapitalizmust megelőzte.

Károlyi szobra levetkőztetve
2012. március 15. Budapest, légi fotó, légifotó, légi felvétel. Puskás Ferenc stadion, Népstadion, Papp László Sportaréna. ORFK Légi felvétele: H. Szabó Sándor (Szabadon felhasználható légi felvételek a forrás megjelölésével!)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.