Kettőn áll az euró
Merkel ugyanis kerülné annak látszatát, hogy egyedül vezeti az uniót. S közben a német szociáldemokrata ellenzéket is leszerelheti. Ám ha Sarkozy veszít, s a német kereszténydemokraták szerint „divatjamúlt nézeteket hirdető és baloldali álmokat kergető” szocialista Francois Hollande győz, akkor minden borulhat.
Államfőként Hollande, most azt mondja, újratárgyalná a németek által kierőszakolt, még szigorúbb költségvetési politikát előíró szerződést, mert nem ért egyet az euróválság kezelésének módjával, s elutasítja a berlini diktátumot. A németek bevetésével Sarkozy is nagyon kockázatos játszmába kezdett, amely visszaüthet, sőt a szélsőjobb malmára hajthatja a vizet.
De hogyan jutott eszébe ez a bizarr ötlet, hogy segítségül hívja Merkelt? – teszi fel a jogos kérdést a Financial Times. Elemzők szerint azonban a franciákat is aggasztja a krízis, a nagy adósság, a leminősítés. Sokan elismerik, hogy Németország a stabilitás és versenyképesség szigete maradt az unióban. S ezt taglalta most Sarkozy is televíziós interjújában. Még a múlt évtized közepén is Európa beteg gazdaságának számított a német, a munkanélküliség például magasabb volt, mint Spanyolországban, ám Gerhard Schröder reformjai – ne örüljön azért annyira Merkel – termőre fordultak.
De a francia polgárok is felteszik a kérdést: vajon Sarkozy miért a választások előtt néhány hónappal buzdít a német reformok másolására. Az a politikus, aki már a 2007-es kampánykönyvében felidézte, milyen hiba volt erős frankkal menetelni az eurózónába, s hogyan veszítette el a gazdaság a versenyképességét. Most viszont – hogy egyenlő és az európai ügyeket befolyásolni képes partnernek látsszék – elfogadja az euróövezeti válság német diagnózisát, és a kizárólagos fiskális gyógymódot, bár a beteg lélegeztetőgépen van, és állapota tovább romlik. Lásd a görög, a portugál, a spanyol és az olasz helyzetet. A válság egyre drágább kezeléséhez azonban Merkelnek odahaza is bizonyítania kell, hogy a költségvetési szigor német álláspontja felülkerekedett.
Ágál ez ellen Francios Hollande, de Schröder magasztalásában egyetért Sarkozyvel. A részletekben azonban nem. Franciaország újraiparosítását hirdeti, de visszaállítaná a korábbi alacsonyabb nyugdíjkorhatárt, megadóztatná a gazdagokat, s mértékkel, de a bankokat is. A cél – akármit is gondol a német fegyelemről – a büdzsé hiányának eltüntetése. Vagyis kerülő úton csak visszakanyarodna ő is Merkelhez, aki a francia eltávolodás és újraközeledés lassú folyamatát szeretné megspórolni magának és az eurózónának.