A Xerox-ember

Abszurdum – 2011. február közepén így reagált Karl-Theodor zu Guttenberg báró a sajtójelentésekre, melyek szerint a Bayreuthi Egyetemen 2007-ben szerzett doktori címének alapjául szolgáló disszertációjának több szakaszát szó szerint, de a források megjelölése nélkül emelte át más művekből.

Németország védelmi minisztere, az emelkedő csillagként ünnepelt bajor politikus akkor még nem sejtette gyors bukását. Ahogy sokasodtak a sajtóban a plágiumügy kínos leleplező részletei, úgy fogyott el a levegő a snájdig nemes körül, akiről pártjában, a bajor CSU-ban többen úgy gondolták, hogy végre megtalálták vele a kisebbik német kereszténypárt „kancellárképes” politikusát.

Érdemes rögzíteni néhány dátumot: február 16-án jelentek meg a plágiumvádat először felvető cikkek, és Guttenberg báró március elsején már be is nyújtotta a lemondását. Rá két nappal felmentették, s a báró parlamenti képviselői posztjáról is lemondott, családjával Amerikába költözött. A tavaly novemberben megjelent interjúkötetében Xerox-miniszterként is gúnyolt arisztokrata elismerte ugyan, hogy óriásit hibázott a koppintással, de bűnösnek azért nem tartja magát.

A honi internetes fórumokon csak Plagi bácsiként futó magyar köztársasági elnöknek e napokban kellene lemondania – ha a mi saját Xerox-emberünk esetére alkalmaznánk a zu Guttenberg-botrány időrendjét. Elnézve a hazai reakciókat és őt magát, ilyesmi nem fenyeget. Schmitt Pál ugyan egyes híradások szerint lelkileg beleroggyant a „törzsanyag” átvételét kiteregető és személyét súlyosan kompromittáló cikkáradatba, de azért esze ágában sincs távozni. Ahogy a kormánypártok politikusait sem zavarja, hogy olyan személy lett az emberek elnöke, aki tudományos munkáját nagy valószínűséggel egy megfizetett strómannal ollóztatta össze innen-onnan. Németországban zu Guttenberg két hétig tudta magát tartani, Magyarországon mintha szellő sem rebbenne a Schmittet a Sándor-palotába juttató kétharmados táborban.

Lehet azzal visszalőni, hogy a német államfő sem gondol a lemondásra, pedig az ő morális iránytű szerepét is megkérdőjelezi 500 ezer eurós kölcsönének ügye, illetve a módszer, ahogy megpróbálta leállítani az utána nyomozó lapot. Christian Wulff szavahihetőségét is megtépázták a személye körül kavargó viharok, de azért nem merült fel a gyanú, hogy lopott, nem prezentálta más szellemi teljesítményét a sajátjaként.

A Bayreuthi Egyetem három hónapos vizsgálattal, jóval a báró lemondása után állapította meg, hogy a doktori disszertáció benyújtója valóban koppintott. A szerzői jogok megsértése miatt több büntetőfeljelentést is tettek. A német államügyészség arra jutott, hogy 23 szövegrészben mutatható ki büntetőjogilag is releváns szerzői jogsértés. Az eljárást azonban leállították, mert Guttenbergék 20 ezer eurót befizettek a Német Gyermekrák Alapítvány számlájára. Több mint nyolc hónappal a lemondás után.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.