Kroes Twittere
Van abban valami sajnálatra méltó, hogy az idehaza szinte végtelen hatalmú Médiatanács panaszkodik, amiért az EU illetékesei kétszeri ajánlkozásuk ellenére sem állnak velük szóba. Pedig milyen szépeket tudnának mondani a sajtószabadságról meg az európai értékekről, erre tessék, Neelie Kroes nem a mosolygó Szalai Annamáriával, hanem a remek PR-alkalom ellenére savanyú képet vágó klubrádiós Arató Andrással és Bolgár Györggyel készült fotót twitterezte (alszol, @dajcstomi?) szét a világba! Meg azt, hogy a kormánnyal szemben kritikus rádió a budapestivel már a nyolcadik frekvenciáját veszíti el.
Kiricsi Karola szóvivő nem titkolt rosszallással állapította meg, hogy az NMHH is felkereste az uniós biztos kabinetjét, és felajánlotta segítségét, hogy első kézből, a leghitelesebben tájékozódhassanak a kérdésben, ám érdemi válasz azóta sem érkezett, a biztos szóvivője mindössze annyit közölt: megvizsgálják, hogyan tudják bevonni a magyar hatóságot a folyamatba. „A Médiatanács még mindig bízik abban, hogy az európai biztos a magyar hatóságot is meghallgatja, és nem csak az egyik féllel konzultál. Amennyiben ez megtörténik, akkor Neelie Kroes és munkatársai is meggyőződhetnek arról, hogy Magyarország jogállam, ahol nem lehet rádiókat betiltani vagy a rádióktól frekvenciákat elvenni”, vitte a szót a szóvivő. És mennyire szeretnénk, ha igazat mondana! De nem teszi.
A miniszterelnök, ha akarná, egyszerűen eloszlathatná a brüsszeli félreértéseket, bebizonyíthatná, hogy Magyarország tényleg jogállam, ahol nem lehet rádiókat betiltani. Csak meg kellene kérnie a tőle természetesen független Médiahatóságot, hogy írjon már ki beszélgetős adóknak szóló pályázatot is a rádióműsorral egyébként méltatlanul rosszul ellátott Budapesten. Főként, ha olyan frekvenciát pályáztat, ahol addig ilyen műsort ment – a Klubrádió nagy közönségsikerével. Egy ilyen tenderen eséllyel indulna az erre szakosodott, az ezzel a műsorral rutint és stabil hallgatóságot szerzett, most azonban kiszorított rádió is. Hadd szóljon! Ha a kormánypárti tömeg szombaton valaminek a támogatottságát sugallta, akkor logikus feltételezni, hogy a vasárnapi klubrádiós tömeg is valaminek a támogatottságát sugallta.
Az Orbán-kormány botrányos médiatörvényeivel hozzásegítette az uniót ahhoz, hogy végre megkezdje a sajtószabadság európai kodifikálását. Jobb későn, mint soha. A Médiatanács öt fideszes tagja számára pedig itt az alkalom a lemondásra. Ezzel lehetőséget adnának egy új, többpárti testület megbízására, akár paritásos, akár az országgyűlési erőviszonyokat tükröző arányban. Még az utóbbi esetben sem merülhetne föl a gyanú, mint eddig, hogy valamely pályázó esetleg már a többi ajánlat ismeretében, utólag alakíthatja ki saját vállalásait, illetve hogy politikai megrendelésre írnak ki látszattendereket.
Átláthatóság, jogállamiság, demokrácia. Nem olyan ördöngösség ez, talán még a szóvivő is bele tudna jönni, ha egyszer ezért fizetnék az adóforintjainkból és nem az ellenkezőjéért.