Havas Ágnes: Valami újnak kellett jönnie
Egy olyan csapatra, amely elég bátor és elég tapasztalt ahhoz, hogy a romjaiban heverő, eladósodott és kriminalizált magyar filmszakma megújításának élére álljon és visszaszerezze a szakma becsületét és ázsióját.
Szakmai életem legnagyobb kihívásának tekintettem a feladatot, tisztában voltam azzal, milyen ellenállásokba ütközhetek, tele voltam kétellyel, kérdéssel és ötlettel egyaránt. Órákat beszélgettem kollégákkal, barátokkal a szakmából. És egyben mindenki egyetértett: valami újnak kell jönnie.
Ahhoz azonban, hogy valami új elindulhasson, el kell számolni a múlttal. Óriási, napról napra változó összegek, szerződéskötegek, követhetetlen nyilvántartások, türelmetlen, eladósodott producerek fogadtak. Közülük mindenkinek személyes, drámai története volt: házuk, autójuk, egy élet munkája állt a kényszerből felvett bankhitelek mögött. Mínuszból indultunk.
A hírek állandóan vissza nem fizetett milliárdos tartozásokról szóltak, filmek nem készültek, a közvélemény is a filmszakma ellen fordult. A Magyar Mozgókép Közalapítvány tehetetlenül állt.
Azóta eltelt egy év. Mire jutottunk eddig?
Andy Vajna meggyőzte a kormányt, hogy a magyar filmművészet és filmipar jövője csak a múlt adósságainak rendezésével biztosítható. A kabinet ötmilliárd forintot különített el a filmszakma talpra állítására, a bankok és a producerek felé fennálló tartozások kifizetésére. Rendelkezésre állt még 970 millió az MMKA 2011-es keretéből. Ám a teljes tartozás több mint 10 milliárd, így a megállapodásokat alkuk keretében kellett megkötni.
2011. május végén megalakult a Magyar Nemzeti Filmalap, felállt az öttagú döntőbizottság, megjelent a támogatási szabályzat, és szeptemberben elindult a folyamatos pályáztatás. A filmalap munkatársai ezzel párhuzamosan nekiláttak a tartozások konszolidációjának.
A filmesek által felvett, ötmilliárdon felüli banki hitellel és a filmszakmai cégek felé közvetlenül fennálló kétmilliárdos tartozással kapcsolatos egyezségi tárgyalásokat a Magyar Mozgókép Közalapítvány és a filmalap képviselői közösen folytatták és folytatják le.
Minden bankkal megállapodás született, a bankokat kifizettük, az erre a célra rendelkezésre állt összeggel elszámoltunk. A bankok a filmalapra engedményezték a filmesekkel szembeni követeléseiket, de nekünk nem áll szándékunkban fellépni a producerekkel szemben, hiszen a producerek is ránk engedményezték az MMKA felé fennálló követelésüket. A közalapítvánnyal a konszolidáció végén megállapodást kötünk. Eddig több mint 110 cég írta alá az MMKA közvetlen tartozásainak rendezéséről szóló egyezséget, a megállapodások szerinti összegeket átutaltuk. A jelenleg még függőben lévő ügyekkel, vitás kérdésekkel kapcsolatos egyeztetések tovább folynak, a cél, hogy február közepére a teljes konszolidáció befejeződjön. Tisztességesen le akarjuk zárni a múltat.
2012 januárjától életbe lépett az új filmtörvény, amely a filmalap fő forrásaként a hatos lottó játékadójának 80%-át jelöli meg. Soha még annyi pénz nem volt az egész estés műfajokra, mint ebben az évben: 5,5 milliárd Ft! A filmesek folyamatosan pályáznak a filmalaphoz. Mostanáig 103 pályázatot nyújtottak be, 42 filmtervről született döntés, ebből eddig 11 kap támogatást. El kell még telnie csaknem egy évnek, mire az első, a filmalap támogatásával forgatott film bemutatásra kerül.
Számomra óriási eredmény és munkánk visszaigazolása, hogy azoktól a filmesektől, akik forgatókönyv-fejlesztésre vagy filmtervmegbeszélésre érkeznek hozzánk, a kezdeti bizalmatlanság oldódása után egytől egyig pozitív visszajelzés érkezik. Talán azért, mert megtapasztalják, hogy minden pályázót komolyan veszünk, minden filmalkotóra partnerként tekintünk.
A tény, hogy most épp az asztal másik oldalán ülünk, egy percre sem feledteti el velünk azt, hogy mi is és ők is ugyanazon szakmához tartozunk. Akárcsak azok, akikkel szemben fölvehetnénk a kesztyűt. Mi azonban nem harcolni szeretnénk, hanem felépíteni egy olyan modellt, amelyre néhány év elteltével, bárki is üljön az asztalhoz, úgy tekinthet majd, érdemes folytatnia, mert működik, a szakma többségének megelégedésére. Hogy előbb-utóbb azok is, akik most harcolni akarnak, noha évek óta reformokat sürgettek, azt mondhassák, érdemes volt új lapot kezdeni. Ők is a szakmához tartoznak. És mi is.
A szerző a Magyar Nemzeti Filmalap vezérigazgatója