Szájkosár
Talán mert ez az időszak az első Orbán-kormány regnálására esett, amelyre az olasz sajtó még nem nagyon figyelt oda – pedig Orbán Viktor ez idő tájt adta tudtul, hogy politikusi és emberi példaképe Silvio Berlusconi –, de még valószínűbb ok, hogy az említett fogalmat divatba hozó második Berlusconi-kormány csak hazatérésem után, 2001-ben került hatalomra. Ennyi kitérő után végre elárulom, hogy a nevezett új szó a bavaglio. A fogalom első szótári alakja: pecek, szájpecek, szájkendő. Átvitt értelmű jelentése pedig szájkosár. Olyan eszköz, amellyel be lehet fogni az ember száját, el lehet hallgattatni, meg lehet vonni tőle a szólásszabadság jogát.
Mint említettem, a fogalmat Berlusconi hozta divatba az új évezred legelején, amikor az Olajfa alól kiszaladt baloldali pártokra jelentős csapást mérve választást nyert, és elkezdte az olasz sajtó elleni ámokfutását. A hatalmát – és mesés vagyonát – egyébként médiabirodalma révén megszerző üzletember-politikus hajszát indított mindazon hírközlő eszközök és újságírók ellen, amelyek (akik) korábban támadni merték őt. Lefejezte a közszolgálati médiumokat, saját embereit, pártkatonáit ültette a vezetői székekbe, és elérte, hogy ha nem is az egész olasz sajtóra került szájkosár, de annak nagyobbik részére mindenképpen. Ha nincs az Itáliát államcsőddel fenyegető gazdasági krízis, Berlusconi akár még most is hatalmon lehetne. Szexbotrányai, korrupciós ügyei, ha be-bekerültek is a híradásokba, a „szolgálati sajtó” azt mindig ellensúlyozta egy-egy berlusconiádával.
A „bavaglio” viszont megint divatba jött az olasz sajtóban. Csak éppen most Magyarország, a magyar sajtótörvény szinonimájaként. S szinte ellepik Budapestet az olasz tévés forgatócsoportok, a rádiósok és laptudósítók. Egyikük engem kért meg a napokban, vinném el őt az Operába. De mielőtt belemélyedtem volna a műsorújságba, hozzátette: nem előadásra, csupán az épület elé, egy stand upra. Hogy elmondhassa: ez az az épület, ahol január 2-án több tízezres tömeg tüntetett a szájkosártörvény ellen.
Tegnap demonstrációt tartottak olasz újságírók a római magyar nagykövetség előtt, tiltakozásul a szólásszabadság magyarországi elfojtása, az új médiatörvény ellen. Az olasz újságíró-szövetség főtitkára lapunknak elmondta, hogy nem csupán újságíróként, hanem európai polgárként is tüntetnek, hiszen az unió nemcsak gazdasági, hanem értékközösség is. A demonstráció azért is fontos – tette hozzá –, hogy az unió vezetői ne követhessék el ugyanazt a hibát, amit Berlusconival szemben: ne hallgassanak.
Vegyék le végre önmagukról a szájkosarat.