SZER

A Szabad Európa Rádió újraindítását javasolja az Egyesült Államok külügyminiszterének Mark Palmer, a rendszerváltás idejének Magyarországra akkreditált amerikai nagykövete és Charles Gati professzor, kinek komoly a befolyása az Államok külügyi adminisztrációjára.

A két személyiséget komolyan veszik. A Szabad Európa/Szabadság Rádió önmaga pedig így fogalmazza meg küldetését: újságíróink a térség 21 olyan országából adnak híreket, amelyekben a szabad sajtót betiltották, vagy működését teljes körűen nem teszik lehetővé. Mi biztosítjuk azt, amit sok ember nem kap meg ez országokban: cenzúramentes híreket, felelősségteljes beszélgetéseket, nyílt vitákat.

A rádió Oroszországban és Baskírföldön, Észak-Kaukázusban, Iránban, Irakban, Kazahsztánban, Kirgíziában, Ukrajnában – és nem soroljuk tovább, hogy még hol sugároz. Egyik országot sem hasonlítanánk szívesen magunkhoz. Magyarországra 42 éven át adott a Szabad Európa, mígnem 1993-ban úgy ítélték meg, hogy a sajtószabadság elért szintjén rájuk már nincs szükség.

A helyzet változik. A köztévék és a közrádiók birtokbavétele után a kormány a vele szemben is önálló Klubrádió felszámolásával az elektronikus médiumok világából – az ATV-t kivéve – kiiktatta a komolyan vehető, ámde nem ráhangolt utolsó szerkesztőséget is. Ez a tény sorolhat minket a Szabad Európa segítségére szoruló övezetbe. Ha az amerikai külügyminisztérium is így gondolja, még lesz egy probléma: itthon nem kapnak frekvenciát a médiahatóságtól, s az új rádiókon gyakran nincs rövidhullám, ahol a SZER-t fogni lehetett. Arra ugyanis, ami történik, senki nem számított.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.