Ha megkérdezik

A jelek szerint hiába a kétharmados többség, az ellenzék még így is képes megtörni a fülkeforradalom lendületét. Négyötöd kellene.

Ez a cél érhető tetten fideszes honatyák egy csoportjának házszabály-módosító kezdeményezésének hátterében is. Csak azért vezetnék be a „kivételesen sürgős eljárást”, mint a törvények megvitatásának új formáját, hogy kétharmados többség is elegendő legyen a házszabálytól való eltéréshez a jelenleg szükséges négyötöddel szemben. Nem mellékesen korlátoznák az ilyen eljárásban törvények megvitatására fordítható időt is, a javaslat szerint az ellenzék összesen háromnegyed órányi szót kapna.

Lázár János nemrég lapunknak nyilatkozva a törvényhozási folyamat lassítását szorgalmazó Kövér László házelnökkel szemben úgy érvelt a gyorsítás mellett, hogy „a Fidesz óriásit kockáztat, ha 2014-ben nem tudja a választóknak azt a kérdését megválaszolni, hogy: mit kezdett a kétharmaddal. Erre nem lehet azt mondani, hogy azért nem lettünk sikeresek, mert egyeztetni kellett, mert elméleti vitákat kellett folytatni”.

Világos beszéd. Csudába a vitával. Nehogy már egy politikailag finoman szólva sem egységes egyharmad akarja megmondani a kétharmados többségnek, hogy merre van az arra! A kétharmad mindent tud.

Abban persze nem nehéz egyetérteni, hogy az elmúlt húsz évben a politikai elit (benne a még nem kétharmados, s ezáltal mindent tudó Fidesszel) sok fontos döntést halogatott, a langyos vizet is kétszer megfújta, kavargatta, csak ne kelljen kezdeni vele valamit, magyarán, nehogy egy fájdalmas döntés túl sok szavazatba kerüljön. Idejutottunk. Kérdés, hogy az ön-agyonülésezésnek a rendeleti kormányzás-e az egyedüli alternatívája? Hogy az ellenzék elhallgattatása a parlamentben bölcsebbé teszi-e a kétharmadot?

Szerintem Lázár Jánostól és a Fidesztől nem azt fogják megkérdezni, hogy mit kezdtek a kétharmaddal, hanem azt, hogy hol van az ígért egymillió munkahely időarányos része? Miért nem tettek semmit a 400 forintos benzinár letöréséért, ahogy azt ellenzékben követelték az akkori kormányoktól? És egyáltalán, milyen lett az ország az irányításukkal? Ezekre a kérdésekre sem felelhetik azt, hogy azért nem vittük többre, mert túl sokat kellett vitatkozni és egyeztetni az ellenzékkel. Most már végképp nem.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.