A civil mozgalmak jövője
Másképpen szeretnének gondolkodni a politikáról, mint ahogy azt a politikai pártok és a hozzájuk tartozó média sulykolja. Nem a pártok nyelvén akarnak beszélni. Szeretnének szakítani az eddig bejáratott hagyományos politikai formákkal, amelyek csak szavakban újulnak meg, cselekvésben már kevésbé. Az aktuális politika erőteljes felülvizsgálását szeretnék. Új viszonyítási alapok lerakását.
Erre mekkora esély van, még nem lehet megmondani. De pozitív példaként említhető a környezetvédők kitartása, aminek köszönhetően kialakult egy másik gondolkodás a környezetünkről. A civil mozgalmak sikerességéhez két meghatározó dolog járulhat hozzá, nem kizárva persze több lehetőséget is.
Az egyik, hogy valaki kilép a jelenlegi politika keretei közül, és felfedi, hogy „a király meztelen”. Elég, ha arra gondolunk, hogy a globális gazdaság a hatalom igazi birtokosa, nem pedig a politikai pártok, amelyek csak nagy erőfeszítések árán tudják fenntartani a politika fontosságának illúzióját. Lényegtelen, felszínes és manipulált kérdésekre pazarolják a pénzt látszólagos hatalmuk fenntartása érdekében. Vagy említhetjük a politika sötét oldalát a máig tisztázatlan ügyeivel. Erre, mint látjuk, az emberek többsége már nem a vállát vonogatja.
A másik út lehet a civil mozgalmak erőteljes fellépése. Akik kimondják azt, amiről eddig hallgattak, mert elvesztették a türelmüket a felszínes, vízió nélküli, jelszavas politizálással szemben, érzékelve, hogy a jelenlegi idők már más gondolkozást igényelnek. Úgy érzékelik, a politikai elit képtelen szinkronban lenni a világban végbemenő változással, inkább belesüllyednek egymás lejáratásába. De ez a történet a civilek meglátása szerint másról szól. Arról, hogy továbbra is hagyják magukat elringatni ezekkel a történetekkel a választók, vagy van bátorság szembenézni a valósággal.
A civil mozgalmak sikerességét gátolhatják bizonyos politikai erők, akadályozva egy másik politikáról való gondolkodás létrejöttét, hiszen nekik az az érdekük, hogy ne kerüljön nyilvánosságra másik választható alternatíva, a törésvonal megmaradjon, a választók bal- és jobboldalban gondolkodjanak, ne pedig nemzetben.
Kalmár Benedek politikai elemző