Nem csalás, de ámítás

Ez már durva – minősítik szakértők a Fidesz választójogi reformját. A vasárnap este beterjesztett javaslat az eddiginél is sokkal aránytalanabbá teszi a rendszert, a győztes most már tényleg mindent visz. A tavalyi önkormányzati választás után nem lehettek illúzióink, hiszen a jobboldal mindent megtett annak érdekében, hogy a vert helyzetben levő ellenzék csak törpe kisebbségként lehessen jelen a helyi képviselő-testületekben. Ezt – néhány kivétellel – sikerült elérniük.

Úgy tűnik, most a parlamenten a sor. A kis pártoknak mindjárt az elején kedvét szegnék, hiszen az eddiginél kétszer több ajánlószelvényt kellene összegyűjteniük az induláshoz. Az egyfordulós rendszer pedig az első forduló utáni koalíciókötést – tehát a nagyobb támogatottsággal rendelkező jelöltek elleni összefogást – teszi lehetetlenné. Ugyancsak az ellenzéket sújtja, hogy az eddiginél jóval kevesebb listás mandátumot lehet majd elnyerni. A lista pedig arányosít.

Jogalkotási gyöngyszem, ahogyan az eddig a vesztesekre adott szavazatokat értékesítő kompenzációt átszerveznék. Az eddigi külön lista helyett az egyéni körzetben elvesző szavazatok az országos listára kerülnének – meg azoknak a voksoknak egy része is, amelyek már mandátumot hoznak. Minden olyan szavazat tehát, amely nem kellett volna a győzelemhez. Minél nagyobb arányban nyer valaki, ez annál több, tehát a javaslat a győztest is kompenzálná. Egyharmadnyi szavazatra kétharmadnyi helyet is lehetne kapni.

A mostani választási szisztéma is a győzteshez húz, de az 52 százaléknyi listás szavazatarány tavaly „csak” 68 százalékos többséget hozott. Ugyanez történt 1994-ben is, amikor az MSZP és az SZDSZ hasonló támogatottság mellett hetven százalék fölé jutott.

Ha a választók büntetni akarnak, most is megtehetik: valamelyik pártot az égig emelhetik, majd a porba ejthetik. Nem kell ehhez semmiféle kodifikációs trükk, és egy nagyjából bevált rendszert sem kell az aktuálpolitikai érdekeknek megfelelően fenekestül felforgatni.

Ennek ugyanis most az a látszata, hogy a büszke Fidesz fél. Fél politikai ellenfeleinek megerősödésétől, és fél saját választóitól. Attól, hogy még nagyobb számban elfordulnak tőle, és akkor oda a biztos parlamenti többség. Ezért – egyébként saját korábbi elképzeléseikkel szembemenve, amikor a választási szisztéma arányosítása tűnt számára fontosnak – átírják a szabályokat. Így biztosan nyer, ha a többiek eléggé szétforgácsoltak. Márpedig azok.

Mindez visszaüthet. Az ellenzék egymással nem összeegyeztethetetlen elveket valló részei felismerhetik, hogy csak a választás előtti összefogás hozhat sikert. Úgy a Fidesz nagyot bukhat. Most azonban nagyobb az esélye annak, hogy még inkább eltávolodnak egymástól, és számukra a parlamenti küszöb jelenti majd a kihívást. Ha így lesz, 2014 tekintetében majd mindegy, miként barkácsolják a választási rendszert.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.