Van egy Millájuk

Nincsenek profi szónokok, nincs koherens program, nincs stratégia. Ha címszavakban összegeznénk a kritikákat, akkor hozzávetőleg e háromszögben helyezhetnénk el az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) nevű, október 23-án – a szervezők becslései szerint – százezres tömeget megmozgató tüntetést gründoló Facebook-csoportot érő bírálatokat. Minimum meglepő, ahogyan közírók, politikai szakértők, levitézlett politikusok analizálják a civil mozgalom tevékenységét, miközben e tekintetben nincs mit elemezni.

A Milla ugyanis nem több, mint egy világhálón szerveződő protestmozgalom, amely csupán azért jött létre, hogy tiltakozzon a kormányzó erő antidemokratikus és igazságtalannak vélt döntéseinek sorozata ellen. Mi több, alapvetően csak a sajtószabadságért demonstrált, s Orbán Viktor kormányának politikája vezetett oda, hogy legutóbb már a Nem tetszik a rendszer! felkiáltással szerveződött a tüntetés. Nagyjából e mondatban össze is foglalható az, amiben a rendezvények résztvevői biztosan egyetértenek. Meglehet, a civilek ilyen formában nem is jelezték volna elégedetlenségüket, ha hiteles, erős ellenzéki pártok igyekeznének véget vetni a kormányfő ámokfutásának. Mivel most nem így van, a tehetetlenségi erő létrehozta a civil platformot, amely csatornázza az elégedetlenséget. (Éppen ezért mulattató, ahogyan komoly bizalmi deficittel küszködő képviselők pózolnak a fotósoknak a millás rendezvényeken.) Annyi biztos: a mozgalom arcai nem állnak majd elő energetikai szakpolitikát részletező programmal, miként a közösségi közlekedés reformját összefoglaló dolgozattal sem. Martin Luther Kinget meg átlag Kennedyt sem küldenek a pódiumra. Csupán felelnek a kormány aktuális őrületére. Minden más a professzionális politika feladata.

A Milla ugyanis nem váltja majd le Orbán rendszerét. E feladatot kizárólag politikai pártok oldhatják meg. Szépen kidolgozott közpolitikai programmal, fölkészült szakpolitikusokkal, hiteles arcokkal... Egyelőre úgy tetszik, legföljebb a demokratikus ellenzéki erők koalíciója lehet erősebb, mint a jobboldali rivális. Ezért a Milla tevékenysége maximum annyiban kritizálható, amennyiben rendezvényeinek szónokai pártpolitikaellenes előadásokkal lépnek pódiumra. Egyes pártok megérdemlik a bírálatot, de a rendszer nem. (Az alternatív köztársaságielnök-választást pedig nem látjuk túl produktívnak, Schmitt Pálnál alternatívabb ugyanis nem létezik.)

Akinek nem tetszik e program, annak van lehetősége esemény és csoport létrehozására a közösségi portálon. Bár a Fidesz sarkalatos jogszabályairól bármi elképzelhető, az alighanem kimarad, hogy lájkokkal és százezres tüntetésekkel kormányt lehet buktatni. A mozgalom kritikája ezért igazságtalan: a civil platform ugyanis máris teljesítette küldetését. A szabadságpárti polgárok ma sokkal gazdagabbak, mint egy évvel ezelőtt: van egy Millájuk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.