A nehéz igenek

Sokak közvetlen érdekeit sértő lépések mellett sohasem könnyű kiállni. De akkor a legnehezebb, amikor egy szörnyű kormány teszi meg őket szörnyű lépésekkel együtt.

Mégsem tehetünk másként, ha nem akarjuk becsapni magunkat. Egy irracionális gazdaságpolitikának is lehetnek racionális elemei.

Az elmúlt év legdurvább jogtipró lépései közé tartozott, hogy a munkavállalók jelentős részét gyakorlatilag megfosztották a sztrájk jogától. Ebbe nem lehet beletörődni. Most pedig a munka új törvénykönyve lehetőséget adna a munkaadóknak, hogy feudális hatalommal uralkodjanak alkalmazottaik magánéletén, megköveteljék tőlük, hogy magánemberként is kövessék munkaadóik normáit. Öntudatos polgár ezt a gyalázatot nem tűri. Azt kivált nem, hogy akár még terhességi tesztre is kötelezhessék a munkakeresőt. A munkaadó a tervezet szerint mindenkit kirúghatna korlátozás nélkül, aki a dolgozók érdekeiért kiáll, miközben még csak egészséges, biztonságos munkahely biztosítására sem lenne köteles. A szakszervezeteknek pedig még azt is megtiltanák, hogy munkaügyi perekben a tagjaikat képviseljék. Mindez vérlázító.

Viszont. Tudomásul kell végre venni, hogy a munkanélküliséget érdemben és fenntartható módon nem lehet adminisztratív eszközökkel védett, közpénzekből, állami támogatásokból fenntartott munkahelyekkel és robot jellegű közfoglalkoztatással enyhíteni. A közszférán kívül annyi munkahelyre lehet számítani, amennyire életképes vállalkozásokban szükség van. Ilyenből annál több lesz, minél rugalmasabban alkalmazkodhatnak a munkaadók a mindig változó piachoz. És fordítva. A foglalkoztatás szintje kirívóan alacsony, a gazdasági kilátásaink borúsak, a munkajogi szabályozásunk pedig rugalmatlan és agyonbonyolított.

E helyzetben felelős polgárnak és politikusnak sok mindenre rá kell bólintania. Igenis, lehessen rugalmasabban meghatározni a munkaidőt, és a túlmunkát legyenmód szabadnapokkalmegváltani. A garantált bérminimumhoz (szakmunkás minimálbérhez) nem kellene ragaszkodni, mert a bevezetése öt évvel ezelőtt sem volt jó ötlet. A magyar munkavállalónak a magyar gazdaság állapotához képest bizony sok a szabadsága, nevetséges harcolni azért, hogy továbbra is 45 és ne 51 éves korára érje el a 30 napot. (Ha a Liga ebben az ügyben tényleg eredményesen harcolt, az igen sajnálatos.) Nem kellemes igazság, de ettől még az, hogy minél nehezebb munkavállalót elbocsátani, annál nehezebb fölvenni is. És fordítva. S amennyire elfogadhatatlan, hogy bármelyik szakszervezeti vezetőt bármikor ki lehessen rúgni, annyira tarthatatlan a mostani szabályozás is, mely csekély támogatottságú szakszervezeteknek is vétójogot biztosít, és nem korlátozza a védett szakszervezeti tisztviselők számát.

A helyem sem, a kompetenciám sem elég ahhoz, hogy minden módosítási szándékot véleményezzek, de az biztos, hogy minél nehezebb a helyzet, annál fontosabb kimondani a nehéz igeneket is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.