Lyuk hasban
„Azok a rendezvények nem a mi hatáskörünkbe tartoztak”, vágott közbe Garamvölgyi, még mielőtt a műsorvezető megjegyezhette volna, hogy ha nemrég még nem akadályozta a parlament működését az ülésezés idején az épület köré vont élőlánc, akkor egy hétvégi tüntetés –mondjuk a japán turistákon kívül – ugyan kit zavarna ott?
A maga székéből Garamvölgyinek persze igaza volt. Ő védte a mundér becsületét, a bíróság meg délután némiképpen megtépázta. Egy sor döntésüket elutasította. Csakhogy ezzel nincs megoldva semmi. Végül is, a helyzet több mint pikáns. Abszurd. A több tízezer embert vonzó kulturális és sportesemények engedélyezése nem a rendőrség feladata, ők „csak” biztosítják ezeket. Pedig több tízezer ember mozgatása számos bűnügyi, közbiztonsági kérdést is felvet. Mégsem. Ha viszont politikai rendezvényről van szó, akkor a mindennemű politikai tevékenységtől eltiltott rendőrség lép elő kvázi engedélyező hatósággá. Tudom, nem engedélyezik a rendezvényeket, csak tudomásul veszik, illetve bizonyos esetekben betiltják, de a lényeget tekintve ez akkor is engedélyezés.
A politikai elit húsz éve tisztában van azzal, hogy nincs ez így jól. Gondoljunk bele: a Magyar Köztársaság Kormánya által irányított rendőrség engedélyezi a kormányellenes tüntetést, majd kordont és rohamrendőröket állít az engedélyével tüntetőkkel szembe. Bármilyen döntést hozzanak is, senki nem hiszi el nekik, hogy maguktól tették. Mindenki azt gondolja, hogy politikai megrendelést hajtottak végre. És ugyan mi másra is gondolhatna az ember, ha azt látja, hogy az a rendőrség, amely a mások által engedélyezett események alatt meg tudja oldani a forgalom elterelését, azaz „más útvonalon is biztosítani tudja a közlekedést”, a saját engedélyezési jogkörébe tartozó események esetében képtelennek mondja magát ugyanerre. De hiába nyilvánvaló, hogy rossz ez, ha nem találták meg azt, akire ezt a feladatot rá lehetne lőcsölni. Ki engedélyezze vagy tiltsa be a politikai rendezvényeket? A jegyző? A polgármester? A kormányhivatal vezetője? Egyelőre a rendőrség dönt – csak azt ne kérdezze meg senki, hogy milyen logika szerint. Ha valakinek valami nem tetszik, forduljon a bírósághoz. Garamvölgyi egyértelműen fogalmazott: ha a bíróság felülbírálja őket, majd megoldják az ebből fakadó közlekedési gondokat. Tudják, azokat, amelyeket tegnap még megoldhatatlannak láttak.