Tényleges megoldást!
Lássuk a tényeket! A forint a régiós pénzekhez hasonlóan, gazdasági erejét illetően sohasem volt és még ma sem valódi konvertibilis deviza. Bokros és Surányi annak idején azért alkalmazták a csúszó leértékelést, mert ez fejezte ki folyamatában a magyar gazdaság viszonyát a világgazdaságéhoz.
25 évvel ezelőtt kb. 14 forintot adtunk egy CHF-ért, a közelmúltban ennek a hússzorosát. Vagyis a forint folyamatos gyengülését figyelmen kívül hagyni több mint butaság!
A forint árfolyama a nemzetközi spekulációnak is köszönhetően rettenetesen felül volt értékelve 2008 elején. Így várható volt egy erős leértékelődés már rövid távon is – a bekövetkező válságtól függetlenül.
Azt is tudni kell, hogy a devizahiteleseknek a mai sokkal magasabb devizaárfolyam mellett is az elmúlt években összességében jóval kevesebbet kellett visszafizetniük, mint a nem kockáztató, forintban eladósodottaknak! Etikai kérdés is, hogy miután a társadalom egyéb rétegei nem részesülhettek a devizahitelesek eddigi extraprofitjából, milyen mértékben kell a társadalmi szolidaritás jegyében osztozniuk a közös teherviselésben. Mindenképpen el kell ugyanis kerülni a társadalom egyes rétegeinek a szembeállítását.
A problémának jó megoldása nem lehet, azonban sikeres igen, de csak súlyos áldozatvállalással. Kérdés, hogy mely rétegek vállalhatják ezt.
Az évi 500 milliárddal megjutalmazott jómódúak? A kormány egy tollvonással megoldhatná a problémát, de gond, hogy saját maguk is gazdagodni akarnak a következő években. Azonban ez az egyetlen réteg, amely nem veszítene semmit ezzel a megoldással, mivel nem többletteljesítményért, hanem „ajándékba” kapják évente a félmillió forintot. Ha a kormány akár csak két évre visszaállítja a korábbi adózási rendszert, a felszabaduló pénzből megmenthetők a devizahitelesek.
Minden egyéb megoldás adóteherrel jár! Ha az egész társadalomnak kell vállalnia, akkor a többség még jobban ellehetetlenül, és óhatatlanul szembekerülnek egymással az emberek. Ha pedig magukra hagyjuk a devizahiteleseket, az az állam végét jelenti a gazdaság, a közbiztonság és a szociális ellátórendszer teljes vertikumában.
Szépen kérem, vonják vissza az egykulcsos áfát, válasszák a legkisebb rosszat, de tényleges megoldást!
Szederkényi Csaba közgazdász