Bűntársak vagyunk?
„A kormány az év elején úgy rendelkezett, hogy nyolcórás munkáért minimum 78 ezer forint jár. Az állam az év közepén úgy rendelkezett, hogy nyolcórai munkáért ennél sokkal kevesebbet, mindössze 57 ezret fizet. Ez lopás.” A szerző talán nem szándékosan hagyta el a „köz” előtagot a munka mellől, ezért téves következtetésre jut. A munkavállaló, ha minimálbérért dolgozik, legalább 120 ezer forintnak megfelelő értéket kell előállítania, azaz megtermeli a saját bérét (közterhet stb.). A közmunkás nem biztos, hiszen a szerző is azt írja, hogy a költségvetés terhére kapja a bérét.
A történelemből tudjuk, hogy a múlt század első felének világgazdasági válságából az USA egyebek mellett a közmunka bevezetésével próbált kilábalni. Nekem még azt tanították, hogy a közmunkások egy részével árkot ásattak, a másik részével betemettették azokat (valójában folyószabályozáson foglalkoztatták a közmunkásokat). Mivel nem volt elegendő pénz a költségvetésben, ezért az akkori elnök megállapodott a nagytőkésekkel, hogy lemondanak az állam javára profitjuk egy részéről, mellyel finanszírozni lehetett a közmunkát és a munkanélküli-segélyt.
Fentiek tükrében nem gondolom, hogy a minimálbér és a közmunkáért fizetett bér közötti különbség haszonélvezői „mi vagyunk mindahányan, mert a mi közös zsebünkben marad az a pénz, amitől a közmunkásokat megfosztják”. Azt sem gondolom, hogy „ha ezt elfogadjuk, a tolvaj kormány bűntársává válunk”.
Fehérvári István Székesfehérvár
A levélben szereplő példáknak nem sok közük van ahhoz, amit írtam. Aki dolgozik, ugyanúgy dolgozik, akár közmunkának nevezik a munkáját, akár másnak. Egy veszteséges vállalkozásnak is ki kell fizetnie a minimálbért, akkor is, ha több embert alkalmaz, mint amennyinek olyan munkát tud adni, amelylyel a bérét a terhekkel együtt megtermelheti. Ha nem fizet, meglopja a munkavállalót. Az állam esetében is így van ez. Az Egyesült Államokban nincs szövetségi minimálbér, némely államban egyáltalán nincs, és ezelőtt nyolcvan évvel egyáltalán nem volt. A magyar kormány nem a nagytőkésekkel állapodott meg. Ellenkezőleg. Csökkentette a társasági adót, megszüntette az örökösödési adót, hallani sem akar semmilyen vagyonadóról. A magas jövedelműeknek havonta több százezer forint pluszjövedelmet biztosít, a legszegényebbeknek pedig a minimálbért sem fizeti ki. Ez igenis gyalázat!
Révész Sándor