A cápa visszavonul

Talán sosem tudjuk meg, pontosan milyen befektetési politikával, milyen módszerekkel hizlalta vagyonát Soros György. Bírálói szemében azonban az ellene felhozott vádak végső igazolása bizonyosan az, hogy arra hivatkozva hagy fel a külső befektetők vagyonának kezelésével, hogy szigorodnak, s várhatóan nagyobb átláthatóságot eredményeznek az amerikai értékpapírpiac új szabályai.

Minősítése nélkül kijelenthetjük: a pénzguruk között is azon kevesek közé tartozott, akik fénykorukban képesek voltak befolyásolni, mi történik a világunkban. A lengyel Szolidaritás és a csehszlovák Charta ’77 mozgalomnak nyújtott támogatása hozzájárult a Szovjetunió befolyásának gyengüléséhez. Magyarországon is támogatta a nyílt társadalommal szimpatizálókat, ahogy 2003-ban a grúz forradalmat, s hatalmas pénzeket mozgósított az USA 2004-es választására, segítendő George W. Bush leváltását. Sokak szemében ezért ő „a” gátlástalan spekuláns. 1992-ben olyan súlyos árfolyamzuhanásba lökte a fontot, hogy azt nem lehetett tovább bent tartani az akkori európai átváltási mechanizmusban. Megrogyasztotta a márkát, a frankot, majd az ázsiai kistigrisek valutáit, s idehaza is letette a névjegyét – a magyar pénzügyi felügyelet szerint – azzal, hogy mélybe tolta az OTP árfolyamát.

Visszavonulásának hírére a befektetői világban sokan lélegeznek fel, a kíméletlen tőzsdecápa hírében álló, magyar származású üzletember döntése hatalmas kockázati faktor megszűnését jelenti. Még akkor is, ha a pénzügyi világ természete okán helyét bizonyosan elfoglalja valaki más.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.