A választási törvény módosításáról
A „hatalom” (az ő szóhasználatuk), mely összekeveri a kétharmadot az autokráciával, amely még az ország nevének megváltoztatására is felhatalmazva érzi magát, az, amelyik semmibe veszi a józan megfontolást és érveket (és nem csak az ellenzékét), amelyik saját szája íze szerint és saját szűk körei által „alkot” alkotmányt, az diktatórikus.
Most újabb nagy tettre készülnek a fiatal demokraták (bár már régen nem fiatalok, demokraták meg végképp nem!). A választójogi törvényt kívánják saját képükre formálni.
Igaz, a jelenlegi már megalkotása pillanatában elhibázott volt, a hírek szerint azonban az újjal sikerül ezt alulmúlni.
Pedig lehetne jót is csinálni. Például egyes alapelemet átgondolva:
1. A demokráciát megcsúfoló százalékos küszöb (jelenleg öt százalék) azonnali eltörlése. Ha a választók akarata alapján egy párt csupán egyetlen fővel jut a parlamentbe, akkor annak ott a helye!
2. A pártok politikájukkal, programjukkal, tisztességükkel érjék el, hogy a szavazók aránya ne csökkenjen, hanem elérje a kívánt szintet. A kétharmad hiányát – kétharmados szavazás szükségessége esetén – népszavazással lehet pótolni.
3. Meg kell tartani a kétfordulós szisztémát, hogy legyen lehetőség koalíciót létrehozni.
A választási pártszövetség a következő választásig megmarad, az abban részt vevő pártok nem képviselhetnek a parlamentben önálló politikai erőt. A koalíció felbomlása esetén előre hozott választásokat kell tartani.
4. A pártlistán bejutott képviselők aránya öt, esetleg tíz százalék lehet! A többi egyéni képviselő kell hogy legyen. Az egyéni képviselők nem lehetnek tagjai a frakciónak, csak eseti csatlakozás lehetséges, a frakciófegyelemre vonatkozó szabályok nélkül. Listán legfeljebb két parlamenti időszakra küldhető egy képviselő.
5. A kopogtatócédulák ne a szavazókhoz, hanem a pártokhoz kerüljenek a szükséges maximum darabszám plusz tíz százalék számozott, regisztrált és ellenőrzött példányban.
A jelenlegi gyakorlat is rossz! A kopogtatócédula nem szavazólap, az állampolgárnak joga kell hogy legyen több pártot is preferálni a későbbi esetleges koalíció megkönnyítése érdekében.
6. Szavazati jog azt illetheti meg, aki a választási körzetben lakik életvitelszerűen a megelőző egy évben. Elköltözés esetén az előző kerületében, illetve engedéllyel az új kerületben adhatja le voksát.
A hajléktalanokat az önkormányzatoknak kell regisztrálniuk, és igazolást kiadniuk. Több helyen történő regisztráció kizárja az állampolgárt a szavazás lehetőségéből.
Természetesen több ponton is lehet eltérés a tervezettől, de jelenleg az állampolgároknak nincs információja a tervezett törvényről.
Minek is?! Hiszen csak róluk szól.
Salga István Budapest