A hatalomhoz való viszony
Ő is akkor végzett, és ezt jól megtanulta, szerintem túl jól. Ezt igazolja az ismert álláspontja, hogy akkora a szabadsága, amekkora a hatalma. El kell ismerni, ez az álláspont nehezen vitatható. A társadalmi körülmények befolyásolásának lehetősége valóban összefügg a hatalom birtoklásának mértékével. A diktátorok sokkal könnyebben juttathatják érvényre a szándékaikat, mint a demokratikus eszközökkel irányító vezetők. A demokrácia korlátokat szab, akadályozza a hatalom mértéktelen érvényesülését.
O. V. minden és mindenki ellen harcol, amely illetve aki akadályt gördít, vagy gördíthet a szándékainak megvalósítása elé. Nem viseli el a korlátokat, ezért bontja leminden intézkedésével a demokrácia hatalmat befolyásoló intézményeit, távolítja el azokat a vezetőket, és dolgozókat, akikről feltételezhető, hogy ellenvéleményt is nyilvánítanak. A diktatúra irányába vezeti az országot, amit az egész vezetési stílusa, és az egyes intézkedései egyértelműen bizonyítanak.
Az Alkotmánybíróság jogkörének szűkítése, a törvények alkotása egyeztetés nélkül (képviselői indítvány alapján), médiatörvény, saját emberek érdekében külön törvényalkotás. Költségvetési Tanács államosítása, indoklás nélküli felmondás, nyugdíjak államosítása, visszamenőleges hatályú törvények, Országos Érdekegyeztető Tanács megszüntetése. Minden fontos vezető pozícióra fideszesek beállítása.
El kell ismerni, hogy egy ideig lehet diktatúrában is jelentős eredményeket elérni (pl. Chile, Kína), amennyiben a diktátorok jó döntéseket hoznak. A kockázat azonban nagyon nagy. Megfelelő kontroll nélkül törvényszerű a súlyos hibák, sőt bűnök elkövetése.
Einstein szerint az emberiség nem tanul a történelemből. Ezt én elsődlegesen a diktátorokra tartom érvényesnek. Ha körülnézünk a világban azt látjuk, hogy a diktátorok alatt ma nagyon rezeg a léc. Orbán Viktor ezzel az autoriter irányítási technikával évtizedekre akarja bebetonozni a hatalmát. Feltételezhető, hogy miután ez sikerült, megkísérli a társadalmi érdekeket is figyelembe venni. Mi van, ha ez a betonozás a nagy sietség ellenére túl sokáig tart, biztos, hogy az emberek türelme kitart odáig? Azt hiszem, hogy nem. Egyre többen felismerik azokat a hamis szövegeket, amelyeket a Fidesz vezetője hangoztat. Valakinek össze kellene gyűjtenie mindazt a számos bátor, és minden demokrata által vállalható gondolatot, amit Orbán Viktor még liberálisként mondott, azzal a sok, csak az emberek félrevezetésére alkalmas szövegekkel, amit a hatalom megszerzése, illetve megtartása érdekében hangoztatott, akkor a híveinek többsége kiábrándulna belőle.
Már a csalódásukhoz az is elég lenne, ha belegondolnának a fülkeforradalom kapcsán hangoztatott, az új ideológiáját megalapozó szövegébe. Azon túl, hogy forradalomról beszélt, azt mondta, megbuktatták az addigi politikai, és gazdasági rendszert, s bevezették a nemzeti együttműködés rendszerét. Aki ezt elhiszi, elmélyültebben e témákkal sohasem foglalkozott. Nálunk a „fülkeforradalom” előtt a politikai rendszert demokráciának, a gazdasági rendszert kapitalizmusnak hívták. Nagyon megtépázva, de még demokrácia van, és a kapitalizmus is működik, akkor mit buktattak meg? Olyan, hogy „nemzeti együttműködés rendszere” pedig még nem létezik a világon, és ameddig ezt senki nem definiálta, nincs is.
Ha már Einsteint szóba hoztam, még egy gondolatát idézném befejezésül: „A zsenialitás és a hülyeség között az a különbség, hogy az előbbinek korlátai vannak.”
Fohn János Dunakeszi