Közös nyilatkozat

A magyar Országgyűlés előtt lévő, „a lelkiismeret és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról” szóló törvényjavaslatról.

Bennünket, tudósokat, vallási vezetőket, emberi jogi aktivistákat és gyakorló jogászokat, mélységesen aggaszt az egyházakról szóló törvényjavaslat, amelyről a tervek szerint 2011. július 11-én szavaz a magyar Ország gyűlés.

-
MARABU RAJZA

Az áttanulmányozott elemzések részletes információkkal szolgálnak arról, hogy a törvénytervezet elfogadása Magyarországon súlyos visszalépést jelentene a vallásszabadságra nézve, hiszen a kisebb vallási csoportok diszkriminációja ellentmond az Európai Unió, az Európa Tanács, az Emberi Jogok Európai Egyezménye, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet és az Egyesült Nemzetek sztenderdjei nek.

Úgy látjuk, hogy a törvény mindazon kisebb felekezetek „deregisztrációját” célozza, amelyek egyébként vallásként vannak bejegyezve az 1990-es egyháztörvény alapján, miközben egyes preferált vallási szervezetek megtarthatják bejegyzett státuszukat és élvezhetik a törvény alapján az egyházaknak járó jogokat és privilégiumokat. Amennyiben a törvényjavaslat elfogadásra kerül, az több mint száz, jelenleg egyházként bejegyzett vallási szervezetet fosztana meg viszszamenőleges hatállyal e státuszától.

A törvényjavaslat egynémely támogatója olyan érvekkel próbálta igazolni a diszkriminatív rendelkezéseket, hogy azok megfelelnek az emberi jogi sztenderdeknek, mivel a „deregisztrált” vallási szervezetek továbbra is működhetnek „vallási tevékenységet is ellátó civil szervezetként”. Ez az érvelés figyelmen kívül hagyja az

Emberi Jogok Európai Bíróságának idevágó és kötelező erővel bíró döntését, amely szerint az olyan többlépcsős rendszer, amely alacsonyabb rendű vallási státuszt biztosít a kisebb felekezetek számára, sérti a vallásszabadsághoz és a vallási alapú diszkriminációtól való mentességhez fűződő jogot.

A bíróság a Jehova Tanúi és mások v. Ausztria ügyben (2008. jú lius, ügyszám: 40825/98) megállapította, hogy a „bejegyzett vallási közösség” státusza alacsonyabb rendű, mint a „vallási társaságé”, mivel az 1998-as osztrák törvény értelmében a „vallási közösségek” felett szigorúbb az állami ellenőrzés a hitelveik, a tagsággal kapcsolatos szabályaik és a vagyonkezelésük tekinte tében.

A bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az eltérő bánásmód sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményének 14. cikke szerinti diszkrimináció tilalmát a 9. cikk által védett vallásszabadsággal összefüggésben.

Nem kétséges, hogy a magyar törvényjavaslat a „deregisztrált” vallási közösségeket alacsonyabb státuszba sorolja. A regisztrációjukat elveszítő vallási szervezetek nem használhatják az „egyház” megnevezést és elveszítik vallási szervezetként élvezett státuszukat, amennyiben nem kérelmezik újbóli nyilvántartásba vételüket egy megterhelő bírósági eljárás útján. „Újraregisztrációra” csak akkor kerülhet sor, ha a kisebb vallási közösségek teljesítik azokat a rájuk nézve megterhelő időbeli és tagsági követelményeket, miszerint legalább 20 éve működnek szervezett formában Magyarországon és legalább 1000 taggal rendelkeznek.

E követelmények a kisebb felekezetek vallásszabadságának elnyomására irányuló nyilvánvaló kísérletek, amelyek teljes mértékben ellentétesek az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntéseivel, valamint az ENSZ és az EBESZ sztenderdjeivel. Ez a kirekesztő megközelítés gátolná a „valódi vallási sokszínűség” politikáját, valamint önkényes és méltánytalan megkülönböztetést eredményezne azzal, hogy a vallási szervezetként való bejegyzésből kizárja a fiatal és alacsony létszámú felekezeteket.

Mindezek miatt nyomatékosan kérjük a magyar Országgyűléstől, hogy ne iktassa törvénybe ezt a javaslatot!

Tisztelettel,

C. Naseer Ahmad AZI Consulting Inc. Sajid Christopher elnök Human Friends Organization International Dr. Dénes Balázs elnök Társaság a Szabadságjogokért Willy Fautré elnök Human Rights Without Frontiers (Brüsszel) Dr. C. Welton Gaddy tiszteletes elnök Interfaith Alliance Dr. Joel C. Hunter vezető lelkipásztor Northland – A Church Distributed Dr. Michael Jenkins tiszteletes elnök American Clergy Leadership Conference Dr. Hank Kaplowitz ügyvezető igazgató Human Rights Institute Kean University Dr. Richard Land elnök The Ethics & Religious Liberty Commission Southern Baptist Convention Dr. Ken Brooker Langston PhD, tiszteletes igazgató Disciples Justice Action Network N. J. L’Heureux, Jr. tiszteletes elnök, Queens Federation of Churches, moderátor, Committee on Religious Liberty, National Council of the Churches of Christ in the USA Dr. Katrin Michael író Greg Mitchell elnök The Mitchell Firm Dr. Pardavi Márta társelnök Magyar Helsinki Bizottság David Pollock elnök European Humanist Federation Michael Shevack rabbi Bucks County Free Synagogue Hansdeep Singh vezető ügyvéd United Sikhs G. Augustus Stallings, Jr. érsek elnök American Clergy Leadership Conference Susan Taylor tiszteletes elnök Church of Scientology Washington, DC

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.