Felelősök mindenütt?
– Meg vagyunk döbbenve az eset kommunikációján – mondja Oriold Károly, egy öngyilkosságok megelőzésével foglalkozó alapítvány vezetője. Pszichológusokkal, kriminológusokkal együtt állítja: a lányok nem maguktól találták ki, hogyan haljanak meg. Elsősorban Japánban és az Egyesült Államokban gyakori ez az elkövetési mód, az interneten bárki elolvashatja a korábbi esetekről szóló részletes beszámolókat.
Az öngyilkossággal foglalkozó „tanácsadó” blogokkal, fórumokkal nincs mit kezdeni. De a tévék, az újságok, a hírsite-ok igenis fékezhetnék magukat–figyelmeztetnek a szakemberek.
Összefüggést látnak a beszámolók mennyisége és az újabb esetek száma között, ezért javasolják, hogy senki ne tudósítson az öngyilkosságokról.
Erre azonban semmi esély. A mértékadó sajtó sem teheti meg, hogy ne írjon egy ismert ember öngyilkosságáról vagy az olyan, különösen megrázó esetekről, mint a budaörsi. A Népszabadság sem kivétel. Muszáj írnunk, mert az olvasók, a nézők kíváncsiak, joguk van tudni, és a tanulságok kibeszélése talán még hasznos is lehet.
A magyar sajtó Daróczi Dávid öngyilkossága után csúnyán levizsgázott. Ízléstelen,gátlástalan írások tömege született. Most, sajnos, itt az alkalom szépíteni.
Eleinte talán elég lenne a „kínhalál” vagy az „elgázosítás” szavakat és a különösen megrázó képeket elhagyni.