Görög átok

A görög labdarúgás legnagyobb – válogatott szinten tulajdonképpen egyetlen – diadalát igen nagy részt egy németnek köszönhetik. A valaha volt Európa-bajnokok közül ugyan ők mutatták be a legunalmasabb produkciót, de Athénban érthetően mit sem törődtek ezzel: 2004-ben végre elhódították a kupát, a nagy stratéga, Otto Rehhagel szakvezetésével.

Ki gondolta volna akkor, hogy néhány évmúlva a futballünneplés centrális helyén, a görög parlament előtti Szintagma téren nem egy újabb hatalmas siker miatt gyűlnek össze Hellász fiai, hanem egy világraszóló bukás miatti elkeseredettségükben. A tét most számukra a kiesés.

Hét éve a németek segítségével sikerült a csúcsra jutniuk, és most is elsősorban rájuk számítanak. Ha úgy vesszük, ezúttal is a taktikát kellene közösen kitalálniuk, annyi különbséggel, hogy a németek stábjában ezúttal helyet kapott a teljes eurózóna. De a döntő szó így sem lehet másé, csak Németországé, amikor a gyengélkedő tagok sorsáról esik szó. Ők viselik ugyanis a legnagyobb terheket.

Nem hiszem, hogy az Európa-bajnokság alatt különösen sok magyar szorított volna a görög–német kooperáció sikeréért.Ma viszont vitathatatlanul több a drukkerük idehaza: főleg a devizahitelben, elsősorban a svájci frankban eladósodottak várják, hogy a németek megint kitaláljanak valamit. A svájci frank újabb és újabb szárnyalása ugyanis már messze nem a magyar és a svájci gazdaság közti különbség lenyomata: a frankhitelesekre az újabb átkot most a görög helyzet megoldására egyelőre teljességgel képtelen eurózóna hozza. Amíg nem rendeződik Athén gazdasági-pénzügyi helyzete, addig szükségképpen fennmarad a bizonytalanság is, márpedig a pénz az ilyet szereti a legkevésbé. Amint teheti, ott is hagyja, és biztonságos kuckót keres magának. Svájc például egészen kiváló menedék, ezért aztán erősödik a frank, és gyengül vele szemben minden: az euró, a forint, vagyis azok a devizák, amelyek kibocsátói iránt kisebb a bizalom. Balszerencsénk van, mert egyébként a magyar gazdaságról épp kialakulófélben van egy, a korábbinál pozitívabb kép. Ám ezt a görögök – és rajtuk keresztül az egész eurózóna – törékenysége miatt egyelőre nem képesek előnyükre fordítani a devizahitelesek.

A hiba tehát ezúttal nem a mi készülékünkben van. Azt nem tudjuk, hogy mennyi idő kell még a görög állapotok stabilizálásához, ráadásul a mérkőzés nem is egyesélyes, kimenetele többféle is lehet. Rövid távon a piacot bizonyára az nyugtatná meg jobban, ha Athén az euró megtartása mellett lábalna ki a saját válságából. De vannak, akik szerint távolabbra tekintvemindenkinek az a jobb, ha kilépnek a közösmonetáris övezetből. Ez esetben azonban maradnak még nyitott kérdések, s amíg nincs rájuk válasz, a frankhiteleseknek lesz miért aggódniuk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.