Létezik-e még a jogállam?
Orbán Viktor már előző miniszterelnöksége idején is tett kísérletet bizonyos ügyekben az igazságszolgáltatás befolyásolására. 1999. június 2-án a Kossuth rádióban a megfigyelési ügygyel összefüggő dokumentumoknak a publikálása kapcsán Juszt Lászlóra célozva úgy fogalmazott: „nyilvánvalóan törvénysértést követett el”, s szükségesnek tartotta az illetékes szervek részéről az eljárás megindítását.
Emlékezzünk csak, milyen gyorsan és kegyetlenül csapott le a rendőrség Juszt Lászlóra. Minden anyagát, számítógépét azonnal elkobozták, elszállították!
2003 áprilisában viszont a bíróság megállapította, hogy a volt miniszterelnök jogsértést követett el Juszt Lászlóval szemben és kötelezte őt, hogy három országos lapban tegye közzé és fejezze ki sajnálkozását a történtek miatt.
Azután többen, többször emlékeztettek már arra a bizonyos székházügyre, valamint a Tokaj Hegyalja Kft.-ügyre, melyekben – ahogy az Élet És Irodalom című lap fogalmazott – a „sajátos összetételű bíróság” azt mondta ki, hogy nincsenek Fidesz-cégek, csak „közeliek”, és nem taggyűlésen hangzott el Orbán Viktor szájából az ominózus mondat.
Nyolcéves ellenzéki politikájában a Fidesz elnöke tudatos nemzetrontó politikával vádolta a balliberális kormányt. 2008. október 24-én a Hír TV-ben beszélt arról, hogy Áder János 2006-ban feljelentést tett Gyurcsány Ferenc ellen,mert szerintük a 2006-os választások előtt meghamisították, eltitkolták az államháztartási adatokat. Az ügyészség azonban, elhárította az eljárás megindítását, de mint mondta, ha hatalomra kerülnek, felülvizsgálják az ügyet, és nem marad el a felelősségre vonás.
Később több mint száz „magánszemély” ugyanezért polgári pert indított.
A 2010 márciusában kelt jogerős bírósági ítélet szerint Gyurcsány Ferenc és munkatársai eleget tettek a közzétételi kötelezettségüknek, nem titkoltak el semmit. E tények nem zavarták a Fidesz jogi szakértőjét, Balsai Istvánt abban, hogy a választások előtt ugyanezért megint feljelentést tegyen, amit az ügyészség ugyancsak elutasított.
Kellett tehát más koncepció, és kellett a régi-új legfőbb ügyész. Úgy látszik Gyurcsány Ferenc egyre növekvő népszerűsége aggodalmat keltett a kormányfőben, és ily módon akarja ellenfelét lejáratni. A kocka el van vetve. Veszélyes játék, mert valóban a jogállam végét jelenti.
Almási József Tatabánya