A szabad mozgás joga mellett

A Brüsszelt Amszterdammal összekötő autópályán egy kicsi, tizenkét csillaggal díszített tábla jelzi, hogy az autós átlépett Hollandiába. Az Európai Unióban mára az államhatárokat inkább történelmi fogalmaknak érezzük: a határok csupán vonalak a kontinens térképén.

Utazzunk akár autópályán, nagy sebességű vasúton vagy repülőgépen, a határátlépésből adódó kellemetlenségek már nem léteznek. Nap mint nap utasok százezrei tapasztalják saját bőrükön, hogy valóra vált az európai álom. Feladatunk, hogy gondoskodjunk arról, hogy ez az álom továbbra is a miénk legyen.

Az euró széles körű használatamellett az országok közötti szabadmozgás jelenti az európai integráció elmúlt 60 évének legkézzelfoghatóbb és legértékesebb vívmányát. Történelmünkön véres foltot hagynak azok az események, melyek során emberek vesztették életüket egy darabka földért. A második világháborút követően elrettentő szögesdrót, félelmetes betonfalak és fegyveres katonák húztak határt közénk. Mára már útlevélre sincs szükségünk, ha keresztül-kasul be akarjuk járni Európát.

Az európaiak nap mint nap élvezik a szabad mozgáshoz való jogot: turistaként évente hozzávetőlegesen 1,25 milliárdszor kelünk útra az unión belül. Az európaiak tisztában vannak ezzel az uniós polgárság eredményeként kialakult vívmánnyal. Egy tavalyi felmérés rámutatott, hogy tíz európai polgárból kilenc tudja, hogy joga van a szabad mozgáshoz, a magyarországi adatok ugyanezt az arányt tükrözik.

A határok nélküli Európa óriási előnyt jelent a gazdaság szempontjából. 2004 és 2007 között az akkor csatlakozott országokból érkező munkaerő ugrásszerű növekedése közel egyharmad százalékkal növelte az unió GDP-jét.

Ugyanakkor hiba lenne a vívmányokat maguktól értetődőknek tekinteni. Azok a schengeni szabályok, melyek 25 uniós tagállamban biztosítják a szabad mozgást, egyúttal azt a – kivételes esetekben alkalmazható – lehetőséget is megadják a tagországoknak, hogy egy adott időszakban belső határellenőrzést végezzenek. Ilyen lépésre sor kerülhet például egy nemzetközi labdarúgótorna alkalmával, annak érdekében, hogy a hatóságok megelőzhessék az erőszak kialakulását a sporteseményeken. Nemzetközi tanácskozásokat megelőzően szintén szükség lehet ilyen megoldásra.

Lényeges, hogy a kivételek valóban kivételes esetek maradjanak. A Franciaország és Olaszország között nemrégiben kialakult feszültség rámutat, hogy a meglévő szabályokat helyesen kell értelmezni, és amennyiben szükséges, pontosítani. A kormányok nem határozhatják meg önállóan azokat a körülményeket, melyek alapján határellenőrzéseket vezetnek be. Egy ilyen döntés valamennyiünket érintene. Ebből adódóan a hasonló lépésekhez meg kell szerezni az uniós intézmények jóváhagyását is. A kérdés nem más, mit hogy tiszteletben tartjuk az uniós szabályokat és fellépünk a kemény munkával megszerzett jogaink védelmében. Az Európai Bizottság nemrégiben tett javaslatot a schengeni szabályozás integritásának fokozására és az EU legnagyobb vívmányának, a szabad mozgáshoz való jog védelmére.

A két világháborút követően hosszú évekbe telt, míg a határokat lebontottuk és ezzel párhuzamosan az egymásba vetett bizalmat felépítettük. A szabad mozgás révén mára lecsökkentek az Európán belüli távolságok, és mindez egyesít is bennünket. Éljünk ezzel a jogunkkal, és becsüljük is meg azt! Arra biztatom Önöket, hogy üljenek vonatra, autóba, és keljenek útra! Látogassanak el Hollandiába, hogy gyönyörködhessenek a tulipánmezőkben, vagy kóstoljanak nagyszerű borokat Franciaországban.Mindez ma már nehézségek és határok nélkül lehetséges. Az Európa-nap ünnepei közepette fontos, hogy lássuk, milyen messzire jutottunk.

Viviane Reding alapjogi uniós biztos,

Cecilia Malmström az uniós belügyekért felelős biztos

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.