A hetedik koporsó

Valójában akkor, 1956-ban vette el tőlünk – mai fiataloktól – jövőnket a Magyar Szocialista Munkáspárt. Ezért a hatodik koporsóban nem csupán egy legyilkolt fiatal, hanem a mi elkövetkezendő húsz vagy ki tudja hány évünk is ott fekszik.

Ezt mondta 1989-ben, Nagy Imre újratemetésén egy radikális elveket valló, rokonszenves fiatalember. Ifjúkorom meghatározó élménye volt az a beszéd. Úgy tűnt, hogy a jövőről is szól: tudtuk, hogy a következő húsz év kemény lesz, de bíztunk benne, hogy mégis többet ki lehet hozni belőle, mint az előző negyvenből.

Az itt élők többsége számára azóta – a Fidesz által tökélyre fejlesztett tudatmódosítás ellenére – nem „elmúlt nyolc év”, hanem „elmúlt húsz év” van (vagy inkább 21, mert a csalódások és úttévesztések sorozata nem ért véget tavaly áprilisban). Azért, hogy ez az ország ma ilyen, nemcsak az előző rendszer, meg a Tocsik-, a Kulcsár- és a Hagyó-ügy a felelős, hanem a kormányzati szavahihetőséget alapjaiban megrengető „megfigyelési” ügy, meg a „nem is taggyűlés volt” típusú, óvodás szerecsenmosdatás.

Az utóbbi húsz év kudarcában benne van a Fidesz-közreműködéssel elszabotált ügynökátvilágítás éppúgy, mint a soha meg nem valósult pártfinanszírozási reform, a tiszti kaszinó, Joszip Tot, az Ezüsthajó és az ünnepi bejgli, aminek nem illik megkérdezni az árát. És a „mi az, hogy, nagyon is!” mellett az „oszt’ jónapot” is – olyan gondolkodási és viselkedési minták, amelyeket nehéz lesz kitörölni a tudatunkból.

„Mi, fiatalok, sok mindent nem értünk, ami talán természetes az idősebb generációk számára. Mi értetlenül állunk az előtt, hogy a forradalmat és annak miniszterelnökét nemrég még kórusban gyalázók ma váratlanul ráébrednek, hogy ők Nagy Imre reformpolitikájának folytatói. Azt sem értjük, hogy azok a párt- és állami vezetők, akik elrendelték, hogy bennünket a forradalmat meghamisító tankönyvekből oktassanak, ma szinte tülekednek, hogy – mintegy szerencsehozó talizmánként – megérinthessék ezeket a koporsókat” – mondta ’89-ben a szónok.

Igaza volt – de mit keresett az elparentált állampárt államminisztere a „forradalmi” Orbán-kormány alkotmányozó tanácsában? És mennyivel hitelesebb, ha a rendszerváltás egykori liberális élcsapata tapogatja talizmánként a magyar koronát és a szent jobbot, mint amikor a reformkommunisták tették ugyanezt Nagy Imre földi maradványaival?

Mintha a hat koporsó mellé immár odakerült volna a hetedik, a rendszerváltás után születetteké. Ezt már a rendszerváltó politikai osztály ácsolta – nem egyedül, és nem is egyforma igyekezettel. A ma kormányon lévők keze nyoma is rajta. A fedelet épp most próbálják rászögezni, megint (legalább) egy nemzedéknyivel eltolva azt az időt, amikor büszke múlt helyett ismét hihető és belátható jövő kínálható az ifjúságnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.