Mi kell a Fidesz alkotmányához?
Tán a nyakába is vett a faterom, amikor a vonatokon elszállított szovjet tankokat mutogatta a harmadik emeleti lakás ablakából. Természetesen halovány fogalmam sem volt arról, hogy mit jelent a harckocsik „utazása”, ahogy arról sem, hogy miért kellett félbeszakítani a Walt Disney-t Antall József halála miatt. Utóbb derült ki: a nyolcvanas évek közepén született ifjak többsége abban a pillanatban találkozott életében először a politikával, amikor a miniszterelnök halála miatt félbeszakadt a Kacsamesék vagy a Gumimacik. Később az Országos Tudományos Diákkonferenciát megjárt dolgozat elemezte a jelenséget...
Mindennek csupán azért van jelentősége, mert jelzi, minden emlékem, ami a közélethez kapcsolódik, valamiként a köztársasághoz kötődik. Persze ideológiák, eszmék, értékek egyetlen pillanatig sem zavarták meg boldogult gyermekkoromat, ám már a diktatúra sem. Ennek nyomán értelmezhetetlennek tetszik, hogy a respublika fundamentumát ma kidobják az ablakon. A demokratikus politikai rendszer szerkezetét meghatározó alaptörvény helyett írt egy másikat Szájer József az iPadjén, segített neki a harmincéves Gulyás Gergely. A legfontosabb jogszabály előkészítéséhez nem volt viszont szükség a „nemzet” legkiválóbb jogtudósaira; nem kell Sólyom László és Kis János, Bihari Mihály és Majtényi László. Csak egy divatos Apple-masina, meg néhány elkötelezett pártkatona.
Az alkotmánytervezetnek nevezett szöveget darabokra szedte már megannyi jogász, bölcsész, közgazdász, polgárjogi aktivista. Született már sok kiváló publicisztika arról, hogy milyen célt szolgál valójában a törvény elfogadása. Különösebb döbbenet sem kíséri az akciót, hiszen az Orbán Viktor vezette Fidesz, amikor csak lehetőséget kapott erre, rárontott a köztársaságra. Háromhetente ülésezett az Országgyűlés, úsztatták a koronát, kétéves költségvetést fogadtak el, megkérdőjelezték a választások tisztaságát, a „haza nem lehet ellenzékben” fordulattal tüzelték a fanatikusokat, szűkítették az Alkotmánybíróság jogkörét. A mai voksolás illik a sorba.
És szemernyi esély sincs arra, hogy akadjon ma néhány képviselő a Fideszben, aki nemet mond a köztársaság halálát előirányzó tervezet elfogadására. A Fideszben vita sincs a dokumentumra dobott igenről. Az egyéves ámokfutás során sem akadt egyetlen képviselő sem, aki kiszállt volna.
Pedig csodára sem lenne szükség ma. Csupán arra, hogy néhány képviselő, talán azok közül, akik értetlenül néztek, amikor félbeszakadt a Walt Disney, meghallgassa a Fidesz egykori kampánydalát. Az akkor még radikális, liberális, alternatív szervezet a Roxette Listen to Your Heart című számával hódított az 1990-es kampányban. „Hallgass a szívedre, mielőtt búcsút mondasz neki” – énekelte a svéd duó.