Jogalkalmazás Hajdúhadházon: haza kéne zavarni őket

Örömmel jelentette be a belügyminiszter, hogy a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület (SZJPE) befejezi Hajdúhadházon a szabálysértésnek minősülő járőrözést szerdán, ám a szervezet tagjai másként gondolják.

Az egyesület „tovább folytatja rendteremtő misszióját, hogy a békés egymás mellett élés és annak alapvető emberi feltételeit megteremtse” – derül ki a Rubi Gergely jobbikos parlamenti képviselő által jegyzett közleményből.

Így igencsak sajátos értelmet nyer Pintér Sándor dörgedelme, aki korábban még azt hangoztatta: „Bizton mondhatom, hogy ilyen jellegű járőrözés mondvacsinált törvényesség mögé bújva nem lesz Magyarországon.” A gyors intézkedés elmaradását azért sem igazán érteni, mert Pintér Sándor azt is elmondta, hogy jogértelmezési kérdésekben sikerült a Legfőbb Ügyészséggel egyetértésre jutni.

Ezzel nyilván arra utalt, hogy megfelelő jogalapot találtak a már jogerősen feloszlatott Magyar Gárda egyenruhájára hajazó öltözékben masírozó „polgárőrök” elzavarására. A jogi környezet egyébként nem könnyíti meg a hatóságok dolgát, hiszen az SZJPE bíróságon bejegyzett társadalmi szervezet, amelynek deklarált célja egyebek mellett „a bűnalkalmak korlátozásával a bűncselekmények elkövetésének megelőzése”. És formálisan most éppen ennek tesznek eleget.

Másfelől viszont a Magyar Gárda feloszlatásáról 2009-ben született ítélet szerint a szervezet egyenruhás felvonulásai és tagjainak beszédei együttesen alkalmasak voltak a kisebbségek elleni gyűlölet, illetve a félelem felkeltésére. Ráadásul a helyszínek megválasztása arra enged következtetni, hogy a gárda az amúgy is meglevő társadalmi feszültség fokozására törekedett. Most persze nem a Magyar Gárda, hanem egy egyesület tagjai masíroznak, de a külsőségek és a szándékok között nem látni igazán nagy különbséget. Az SZJPE működése így nem tekinthető alkotmányosnak.

Nemrég módosították a szabálysértési törvényt, s a jogszabály elzárással vagy 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal fenyegeti azt, aki „nyilvános rendezvényen (…) olyan egyenruhát vagy formaruhát visel, amelyről – annak jellegzetes tulajdonságai miatt – bíróság által feloszlatott társadalmi szervezet egyenruhája, formaruhája ismerhető fel”. Csak az a kérdés, hogy a „közbiztonsági járőrözés” nyilvános rendezvény-e. Az. Akkor miért a végtelen óvatosság?

Orbán Viktor 2008-ban – amikor még csak keresték a gárda feloszlatásának jogi lehetőségeit – azt mondta, ha ő lesz a kormányfő, úgy tesz a gárdistákkal, mint Horthy a nyilasokkal: kioszt nekik két pofont, és hazazavarja őket. Ez sem túl alkotmányos megoldás, viszont a „fekete sereg” hazazavarására már van ilyen. Ha nem élnek vele, az arra vall, hogy a Fidesz nem akar vagy nem mer szembeszegülni a szélsőjobbal.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.