A tudatlanság felszámolása

A Heti Válasz igaztalanul szerepeltette a Dr. Ámbédkar Gimnáziumot fenntartó Dzsai Bhím Közösséget az ötven legkétesebb hazai egyház listáján – sugallja a Népszabadságban február 14-én Derdák Tiborral készült interjúban kérdező és válaszadó (Az állam teljesen levette a kezét a leginkább rászorultakról).

Nos, lajstromunkon azokat a szervezeteket gyűjtöttük össze, amelyek visszaélnek az egyházi státusszal, illetve nem vallási tevékenységet folytatnak. Külön leszögeztük, hogy „bár nem feltétlenül megtévesztés a céljuk, felsoroljuk azon intézmények fenntartóit is, akik vallásalapítói küldetést észleltek magukban.

Ennek az a prózai oka, hogy a törvények szerint előnyösebb anyagi feltételekkel lehet működtetni az egyházi idősotthonokat, hajléktalanszállókat, iskolákat.”

Derdák szervezetéről azt írtuk: „Nem annyira egyház, mint inkább cigány érdekvédő szervezet buddhista köntösben. Sajókazán iskolát, más településeken tanodákat tartanak fenn romáknak.” Minderre nem más adott alapot, mint egy interjú a 2008. márciusi Mozgó Világban.

„Jól tudom, hogy a Dr. Ámbédkar Gimnáziumot egy vadonatúj egyház tartja fenn, amit ti alapítottatok, letagadhatatlanul az egyházi normatíva elnyerése érdekében?” – kérdezte beszélgetőtársát a folyóirat újságírója. „De nem is akarom letagadni. Igen, kifejezetten iskolaműködtetés céljából jöttünk létre” – hangzott a válasz. Történetesen Derdák Tibortól. Ennyit arról, hogy ki vádol kit igaztalanul.

Szőnyi Szilárd felelős szerkesztő, Heti Válasz

Tisztelt Szőnyi Szilárd!

Nagy öröm a számunkra, hogy a Heti Válasz újságírói – legalább a sajtón keresztül – figyelemmel kísérik a Dzsaj Bhím Közösség megnyilvánulásait. Ha az egyházi feketelista készítői személyesen is látogatást tennének közösségünk körében, biztosan csökkenne bennük a cigány buddhistákkal szemben érzett előítélet, talán még rokonszenv is ébredne bennük irántunk.

Addig is ajánlom tanulmányozásra a tőlem idézett mondat folytatását a Mozgó Világból: „...indiai buddhistákkal is kialakultak a kapcsolataink, akik ugyanazt csinálják, amit mi itt. A Dzsaj Bhím az ő mantrájuk: arra emlékeztetik magukat vele, hogy 1956-ban – dr. Ámbédkar vezetésével – sikerrel megvívták a maguk forradalmát az emberi jogaikért. Indiában az érinthetetlenekről van szó, ott is a társadalom kitaszítottjairól, akiket – ahogy nálunk a cigányokat – az iskolában elkülönítenek, és általában is diszkriminációban van részük. Ők tízmillióan azért választották a buddhizmust ötven évvel ezelőtt, mert ez volt képes az emancipációs mozgalmukat lendületbe hozni. Ránk ez a buddhista mozgalom nagy hatással volt. Azonosultunk az elkötelezettségükkel és a hitükkel is.”

Biztosak vagyunk abban, hogy a Heti Válasz, amelyet kulturált hetilapnak ismerünk, nem tendenciózusan kiragadott mondatok alapján akar véleményt alkotni a tevékenységünkről és a hitünkről.

Derdák Tibor, a Dr. Ámbédkar Iskola igazgatója

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.