West-Balkán – egy hivatás szemszögéből

Hallom és olvasom, hogy lezárták a nyomozást a West-Balkánban történtek ügyében. Remélem, hogy csak a nyomozást és nem a témát.

A büntetőügy mellett feltétlen folytatásnak kell következnie, hogy se a szórakozóhelyeken, se a sportcsarnokokban, se a színházakban stb. ne fordulhasson elő még egyszer hasonló tragikus esemény.

A hatvanas években a nagyobb tömeget befogadó zárt szórakozóhelynek a színházak és a mozik számítottak. A színházakban beosztotti és tiszti ügyeleti szolgálatot adtunk. A beosztottak a színfalak mögött, míg a tiszt a nézőtéren felügyelte, hogy úgy a színház alkalmazottai, mint a nézők betartsák a biztonsági előírásokat. Volt elővizsgálati és utóvizsgálati idő, miszerint a tűzoltók a színház befogadóképességétől függően 30-50 perccel az előadás kezdete előtt átvizsgálták biztonsági szempontból a házat. Ha nem találtak hiányosságot, vagy azt megszüntették, csak akkor kapott a színház illetékes vezetője engedélyt az előadás megkezdésére, illetve a nézők beengedésére. Az előadás végén ez a csapat ismét 20-30 perc alatt átnézte a házat, s csak ezután távozott.

A hetvenes évek közepétől a beosztotti szolgálati ellátás megszűnt, az ügyeletes tisztre hárultak teljes egészében az ellenőrzési és ügyeleti feladatok. Ettől függetlenül a színházak alkalmaztak civil tűzvédelmi előadókat is. Hasonló elvek alapján látott el ügyeleti szolgálatot a rendőrség, és orvosi ügyelet is volt. A nagyobb befogadóképességű mozikban pedig egyfős szolgálati rendszer működött mindhárom szervezet részéről.

A rendszerváltás után megszűnt a kötelező kirendeléses ügyeleti szolgálat. Ha színház igényelt ilyen szolgálatot, egy ideig önkéntes jelentkezés alapján, díjazás ellenében szabadnapos tűzoltótisztek látták el ezeket a feladatokat, majd ez is teljesen megszűnt.

Mi van most? A színpadon történő tűzveszélyes tevékenységhez (fáklya-, gyertyahasználat, kisebb hatású pirotechnikai tevékenység, dohányzás stb.) sem kell hatósági engedély.

A színház tulajdonosának, vezetésének általában a bevétel az elsődleges szempont. Legutóbbi színházlátogatásom alkalmával tapasztaltam, hogy rögzített székek mellé be volt rakva egy-egy rögzítetlen szék.

Ha valamilyen okból menekülni kellett volna, egy szék feldöntéséből a West-Balkánhoz hasonló katasztrófa következett volna be. Az érvényben lévő jogszabályok alapján a színházakban történik rendszeres tűzvédelmi ellenőrzés, azonban ezek nem az előadások idejére vonatkoznak. A színházakra említett példák a jóval nagyobb tömeget befogadó létesítményekre fokozottabban vonatkoznak.

Megérné, ha nem is a régi idők ügyeleti szolgálatát, de egy rendszeres, az előadás, rendezvény kezdete előtti ellenőrzést ismét meghonosítanának a különböző hatóságok. Különösen akkor, ha azt tapasztalja a hatóság, hogy az amúgy is gyenge lábakon álló jogszabályt is megkísérli kijátszani a rendezvényszervező.

Dr. Jókai Oszkár nyugállományú tűzoltó vezérőrnagy, a Nemzetközi Tűzoltó Szövetség tiszteletbeli alelnöke

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.