Nem szakad le a plafon?!

A lap január 24-i számában megjelent Gyorsított lekapcsolás című cikkel öszszefüggésbe hozható közleményt adott ki másnap a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. Az NFM „a fogyasztók érdekében javasolta: hatvan napra csökkenjen az a türelmi idő, amíg a fogyasztót lejárt tartozásai ellenére nem kapcsolják ki az energiaszolgáltatásból”. Amit azzal magyaráztak, hogy „A hatályos előírások miatt oly mértékben nőtt az egyes lakossági fogyasztók egyösszegű tartozásának mértéke, hogy azt már a szociálisan rászorulók megsegítésére szakosodott szervezetek közreműködésével sem lehetett kezelni, kiegyenlíteni”

És nem szakadt le a plafon a minisztériumban, és a közlemény kiadói nem is szégyellik magukat! Szerencsétlen nehéz anyagi helyzetben lévők nem tudtak törleszteni kilencven nap alatt, most majd hatvan nap alatt fognak tudni! Ugye nem gondolják komolyan, hogy a türelmi idő lecsökkentése a fogyasztók érdeke? Az pedig mindennek a teteje, hogy a jogszabályra fogják, hogy sok fogyasztónak nehezedtek az anyagi körülményei. Felvetődik a kérdés, az NFM kinek az érdekeit képviseli. Csak nem az energiaszolgáltatókét? Erre választ kaphatunk a közleményt megelőző cikkből. Ebből megtudhatjuk, hogy a szolgáltatók képviselői üdvözlik a kikapcsolási idő rövidülését. Szerintük három-négy hónap alatt ugyanis sokszor elhatalmasodott a fogyasztókon az „ej, ráérünk arra még” szemlélet. Napi megélhetési gondokkal küzdő családokból gúnyt űzni, ezt nem is lehet minősíteni.

Nézzük a Magyar Gázipari Egyesülés (MGE) számait, amelyekkel vélhetően megtámogatták az NFM döntését. Az MGE 3,34 millió háztartási fogyasztó közül 64 ezer számlatartozás miatt kikapcsolt fogyasztót tart nyilván. Ez 1,9 százalék. A lejárt számlák összesített értéke 22–24 milliárd forint. Ebből ugyan nem derül ki, hogy az egy napja lejárttól a három hónapja lejártig az összes számlát tartalmazza-e, vagy csak a kikapcsolt fogyasztók tartozásait. Ha az előző az igaz, akkor ez igencsak félrevezető az egész rendeletet illetően.

Amennyiben csak a kikapcsolt fogyasztók tartozása ez az összeg, akkor háztartásonként 375 000 Ft adódik, azaz egy hónapra 125 000 Ft jut. Ez durván havi 900 m³/hó gáz elfogyasztását jelenti.

Korábban, ha jól emlékszem, a gázáremeléssel kapcsolatban a minisztérium 64 százalékra becsülte azon fogyasztók számát, amelyeket nem érint az emelés, mert nem érik el az 1200 m³/év felhasználást.

Fentiek alapján milyen fogyasztókat kapcsoltak ki? Vagy nem stimmelnek a számok, nem is annyi milliárd, amennyit megadtak, és nem fenyegeti a szolgáltatókat a pénzügyi ellehetetlenülés?

Ha a kormány nem, ki védi a lakossági fogyasztók érdekeit?

Fehérvári István Székesfehérvár

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.