Maradjunk!
Nehéz tanácsot adni ebben az ügyben, mert döntésünk sok tényezőtől függ. A legfontosabb azonban a bizalom kérdése: miben bízunk jobban, az államban vagy saját magunkban?
Az államot ma a kormány és az azt alkotó Fidesz és KDNP testesíti meg. Ezek a pártok azt ígérték a választások előtt, hogy megvédik a nyugdíjpénztárakat, és az emberek ott felhalmozott pénzét. Ehhez képest a választásokat követően egyszerűen államosították a nyugdíjmegtakarításokat és megzsarolták a polgárokat.
A választás lehetőségéről beszéltek, ám közölték, hogy ugyan a magánnyugdíjrendszerben maradók után továbbra is fizetni kell a 24 százalékos nyugdíjjárulékot, ám ők elvesztik a majdani állami járadékra való jogosultságukat. Vagyis, aki az öngondoskodást is fontosnak tartja a közösségi szolidaritás mellett, az rosszul jár. Másként fogalmazva: aki a saját és a gyerekei jövőjének biztosítását nemcsak az államtól várja, hanem maga is hozzá akar ahhoz járulni, az sokat, adott esetben mindent elveszíthet. Ezzel a kormány nagy lépést tett vissza, az államszocializmus kádári rendszere felé.
A magánnyugdíj-megtakarítás kötelezővé tétele ott különösen fontos, ahol nincsen hagyománya annak, hogy az egyének és a családok önálló döntéseket hozzanak saját jövőjükről. A megtakarítás attól még magántulajdon, hogy kötelező jellegű. Amikor a kormány államosította az emberek pénzét, valójában a magántulajdon ellen követett el merényletet. A kormány ezzel azt mondta, hogy ő jobban tud gazdálkodni a pénzünkkel, mint mi magunk.
Csakhogy ez hazugság! Az elmúlt száz év magyar kormányai mind ezt mondták. És hazánk csillaga csak nagyon ritkán és nagyon rövid ideig emelkedett. Ma Magyarország az Európai Unió egyik sereghajtója, és makrogazdasági kilátásaink csak az elorozott nyugdíjmegtakarítások miatt kedvezőek. A történelmünkből tudjuk, hogy rablott vagyonból rövid ideig jól lehet élni, de hosszú távon mindenki rosszul jár.
Szomorúan állapíthatjuk meg, hogy a mai magyar államban alig lehet megbízni. Képviselői összevissza beszélnek arról, hogy mi lesz a nyugdíjmegtakarításainkkal, ha visszavisszük az állami rendszerbe. Garanciát pedig nem adnak, mert nem tudnak és nem is akarnak. A magánnyugdíjpénztárak viszont számon tartják befizetéseinket, és készek arra, hogy úgy alakítsák működésüket, hogy hatékonyabban és alacsonyabb költségek mellett gazdálkodjanak.
Vegyük kezünkbe a saját sorsunkat!
Rajtunk múlik, hogy hogyan döntünk. Én kitartok a nyugdíjpénztáram mellett.
Kerék-Bárczy Szabolcs Budapest