A csökönyösség ára
Ha mindre nem is, arra igazán fel kellene figyelniük az illetékeseknek, ha az EU (és a világ) olyan meghatározó állama, mint Franciaország kormányának képviselője fejti ki súlyos aggályait a törvénynyel kapcsolatban.
A válasz kapkodó és semmitmondó, zagyva magyarázkodás. Miniszterelnöktől kezdve a külügyminiszteren át a szóvivőig bezárólag mindenki védelmébe vette a gyatra jogszabályt, mondván: nem is úgy kell érteni, nem úgy fogják majd alkalmazni stb. Ezek a magyarázkodások – különösen a miniszterelnöki szóvivő nyilatkozatai – sokkal többet ártanak, mint használnának.
Az elmúlt hét hónap a kormány ámokfutása volt. A kétharmados felhatalmazás alapján minden lehetséges eszközt (visszamenőleges törvénykezés, magán-nyugdíjpénztári megtakarítások lenyúlása stb.) felhasználtak arra, hogy hatalmuk kiteljesítésére és a hibás döntések eredményének kompenzálására. A gazdagok támogatása a szegények kárára, a szegregáció erősítése a közoktatási intézményekben, a multik nagyarányú megadóztatása stb.
Tudjuk, nincsen ingyenebéd. A bankok, az áruházláncok mind-mind áthárították a terhek egy részét. A kivetett sarcot a „zemberek” fizetik. Nem is lehet ez másként.
És ekkor még nem szóltunk a csillagászati üzemanyagárakról, amely gúzsba köti a gazdaságot és gátja minden fejlődésnek.
Az ötletelő gazdaságpolitika eredményeképpen a devizahitelesek jelentős része képtelen a megemelkedett terhek fizetésére. Jelentős a munkanélküliség, és ugyancsak gyarapodik a közüzemiszámla-tartozás. Ez mind-mind intő jel lehetne a kormány számára, hogy a nagyarányú propaganda helyett, most már valami kézzel fogható lépést is kellene tenni a leszakadók védelmében.
Ebben a fél évben Magyarország tölti be az EU elnöki tisztét. Ez megtisztelő, és egyben példaértékű feladat lehet. Naponta jelenhetnek meg rólunk tudósítások, számolhatnak be a sajtó képviselői a benyomásaikról. De ha a világsajtó képviselői azt látják, hogy a magát túlnyert, a hatalmat saját klientúrájának kiteljesedésére felhasználó, pökhendi, erőszakos, a törvényeket és a törvénykezés alapszabályait nem tisztelő hatalommal van dolguk, akkor nem sok jót lehet jósolni az EU-elnökség eredményeként.
Ha a kormány nem veszi észre a demokratikus világ jelzéseit, és úgy viselkedik, mint egy csökönyös szamár, noha egyébként tisztában van azzal, hogy mi volna a helyes lépés, akkor a kormányzati politika nem hozhat jó eredményt. Mert akkor várhatóak újabb leminősítések, az árfolyam további romlása, a kiközösítések azon helyekről, ahol a kulturált viselkedés alapvető követelmény.
A túlhatalom nem jelentheti azt, hogy szembe megyünk minden józan megfontolással! A sajtótörvény csak a jéghegy csúcsa, de mert messziről is látszik, nagy riadalmat keltett a demokratikus világban.
Nincs más választás, mint újragondolni mindazt, amit a Fidesz-frakció, a kormány és az államfő együttesen elhibázott! Ehhez bátorság kell, mert saját akaratuk ellenében kellene cselekedniük – de a köz érdekében!
Dr. Magyar Sándor Budapest