Visszamenőleges figyelemelterelés

A privatizációs szerződések visszamenőleges felülvizsgálata került napirendre Fideszéknél azzal az indokkal, hogy „a multinacionális cégek az itthon termelt nemzeti jövedelem hét százalékát extraprofit formájában kiviszik az országból” (Privatizációs figyelemelterelés, január 7.).

Nyilván, ha valamelyik magyar vállalat külföldön vesz céget, részvényt, beruház, szerződésében az ott vállalt feladatot teljesíti, adót, járulékot fizet, a megmaradt profittal azt tesz, amit akar. Bizonyára rosszulesne, mondjuk, az OTP-nek vagy a Molnak, sőt a magyar államnak is, ha nem hozhatnák haza nyereségüket.

A lap által megkérdezett szakértők szerint azonban a bejelentés célja nem más, mint a közvélemény figyelmének elterelése a kormány rossz visszhangot kiváltó intézkedéseiről. Ismerős a módszer. Orbán Viktor és csapata igen jól kommunikál idehaza, ha valamilyen kudarcáról, botrányos ügyeiről kell elterelni a figyelmet. Ezzel kisebbíteni lehet a hazai közvélemény előtt a kudarc jelentőségét.

Jól emlékezhetünk az előző Orbán-kormány idején, 1998-ban elhíresült ún. „megfigyelési ügy”-nek szinte drámai bekonferálására, mellyel a néhány nappal korábban kirobbant – Kaya Ibrahim és Josip Tot nevével jelzett – adócsalási botrányról szándékozott elterelni a közvélemény figyelmét.

Ez a visszamenőleges felülvizsgálat bejelentése is azoknak a tömegeknek szól, amelyek a privatizációt az ország kiárusításának értékelik. „…a közvélemény-kutatások szerint a magánosítás elfogadottsága évről évre zuhan a társadalom körében, s mindent, ami ezzel kapcsolatos, gyanúsnak tartanak.” Nekik jelzem, hogy az előző Orbán-kormány 1998 és 2002 között több mint száz privatizációt hajtott végre. Ezek közül egy különösen „gyanúsnak” találtatott. Történt mindez 2001. évben, amikor a kormány (el)privatizált 12 állami gazdaságot. Ezek a gazdaságok kivételes hiteleket kaptak. 20 évre igénybe vehető, összesen 17 milliárd forintos fejlesztési kölcsönt vehettek fel a Magyar Fejlesztési Banktól.

A furcsa módon történt privatizációval kapcsolatban a Népszabadság 2002. október 17-én következőképp tudósított (Nyomozás 12 agrárcég ügyében): „Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt az Országos Rendőr-főkapitányság nyomozást rendelt el az Orbán-kormány által privatizált 12 állami gazdasággal összefüggésben.” Az ügyben bírósági perek is folytak, sőt alkotmánybírósági határozat is született a szabálytalanságok miatt.

A lényeg mindazonáltal nem változott.

A BRFK által indított nyomozást pedig a Polt Péter vezette ügyészség megszüntette.

Almási József Tatabánya

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.