Tákolmányozók merénylete
Ugyanebben a cikkben azonban, úgy vélem, alábecsülik azt a merényletet, amelyet a tákolmányozók a preambulummal készülnek elkövetni a polgári demokrácia ellen. Először is: belső ellentmondást visznek bele az alkotmányt szerintük felváltani hivatott tákolmányba, ami nemcsak az alaptörvényben, de minden jogszabályban megengedhetetlen. A tákolmány preambuluma azonban a jogszabály törzsparagrafusaira is befolyással lesz.
Az, hogy a preambulumban a kereszténységre vagy a kereszténység istenfogalmára akarnak hivatkozni, közvetlen összefüggésben van azzal, hogy a koncepció nem tesz említést a polgári demokrácia egyik alapértékéről: az állam és az egyház szétválasztásáról és az állam világnézeti semlegességéről. Közvetlen öszszefüggésben van azzal is, hogy a tákolmányozók egy része felsőház létrehozásával akarja visszalopni a törvénykezésbe az egyházak egy csoportját. A kereszténység vagy a keresztény istenfogalom említése a preambulumban már magában azt jelenti, hogy a tákolmány világnézetileg nem semleges.
Az, hogy a preambulumban a katolikus terminológiával szentnek titulált királyi koronára akarnak hivatkozni, nemcsak súlyosan ellentmond annak az alkotmányi kitételnek, hogy Magyarország államformája köztársaság, de közvetlen öszszefüggésben van azzal is, hogy a tervezet nem szól a jogbiztonságról, a visszamenőleges törvénykezés tilalmáról, az ellenzék jogairól. A királyi korona az állam feudális hatalmát szimbolizálja, abból csak az állam megkérdőjelezhetetlen, abszolút és korlátlan uralma vezethető le.
Válas György Budapest