Jellemhiba
A riporter felvezető kérdésére, hogy vajon magán-nyugdíjpénztári tag-e, határozott igennel válaszolt. Tekintve, hogy kora miatt (1955-ben született) már korábban elhagyhatta volna a pénztárat, de nem tette, ez két dolgot jelenthet.
Az első, hogy Matolcsy úr észrevette, milyen rosszul működik a pénztára –ahogy azt mostanság sokan állítják –, és mégsem lépett vissza az állami rendszerbe. Ez azt jelenti, a saját pénzére sem tud vigyázni, így alkalmatlan bármilyen miniszteri posztra.
A második, hogy mint közgazdász, látta, hogy a pénztárak jól és megbízhatóan működnek, ezért nem lépett vissza az állami rendszerbe. Ennek nagyobb a valószínűsége, hiszen Matolcsy úr igen jó nevű közgazdász.
Ez viszont azt jelenti, hogy magánemberként a nyugdíjpénztárakban látta jobb helyen a pénzét, kormánytagként meg mindenki pénzét az állami rendszerben látná szívesen.
A tudományos szocializmus alaptétele volt az, hogy a lét határozza meg a tudatot. Egyik barátom hozzáfűzte, akinél ez automatikusan bekövetkezik, az inkább már jellemhiba.
Ábrahám Zoltán Székesfehérvár