Placebokísérlet
Most kaptunk egy hasonlót: Orbán Viktor hosszú évek óta mondja, hogy a gazdaságot és a költségvetést nem megszorításokkal, hanem épp fordítva, nagy adó- és járulékcsökkentéssel lehet felpörgetni. Hogy válságban adnia kell a költségvetésnek, nem elvennie. Eddig ígérte ezt, most bejelentette.
A saját maga által komponált keretjáték szerint ehhez morális elégtételt kap az ország, mert eddig a magánérdek rabolt, a köz fizetett, s elég mindezt megváltoztatni, minden rendbe jön. Valójában azonban mindettől függetlenül, kerül, amibe kerül, be akarja tartani a választási ígéreteket. Ezért válságintézkedések sújtják a legerőteljesebb ágazatokat, miközben már megyünk ki a válságból. Ha mégis valamiféle krízis fenyeget, az a Fidesz szavahihetőségét érintheti. Ezért adószázmilliárdokat kapnak a nyakukba azok, akiktől van mit elvenni. Valamiféle gazdasági vagyonadót. Vétkük semmi, büntetésük óriási. Cserébe lehet tartani a választási ígéreteket, egyben az ellenfél fejét is a csatornalé alá.
Ha megtehetik, miért ne tennék? Igaz, a jövedelemadó csökkentéséből azoknak lesz hasznuk, akiknek egyébként is több van, a gyerekkedvezményeket igazán azok vehetik igénybe, akik jól keresnek – de legalább nem a szegények, hanem a gazdasági óriások és a magánnyugdíjpénztárak rovására. Orbán Viktor tegnap azt mondta a parlamentben, hogy mindez szerepelt a programjukban. De nem. Különadóról ott szó sincs, a pénztárbefizetések költségvetés alá hajtásáról sem, csak arról, hogy lehetővé teszik a visszalépést az állami rendszerbe. De ebből nagyon erős ösztökélés lesz. Ha a megtámadott nagy cégek és a magánpénztári esélyeiket veszni látó emberek nem akarnak vagy tudnak válaszolni, akkor a kormánynak van igaza. Akkor átvágták a gordiuszi csomót, amit ők kötöttek. (Igaz, semmi sem kényszerítette volna őket, hogy gordiuszi helyett ne inkább egyszerű és kemény tengerészcsomóval rögzítsék, amit kell.) Ha viszont mégis minden úgy történik, ahogy most ígérik és tervezik, akkor mindannyian jól járunk. Erről az esélyről se tegyünk le.
Még akkor sem, ha a gyógymód placebo jellegűnek tűnik. Semmi jele, hogy a Fidesz legfontosabb ígérete, a gazdaság felfűtése ezekkel a megoldásokkal elérhető. Sőt. A beruházások (megcsapolt nagy cégek) felől a fogyasztás (jövedelemadó-kedvezmények) felé indulhat a pénz. Placebót azonban komoly orvosok is használnak. Megtörténhet, hogy öngerjesztő erővé válik az érzet, amit a kormány politikája kelt, vagyis erőt ad a társadalomnak, amikor végre arra mozdulnak el a dolgok, amerre jólesik látni, hogy indulnak. Másfelől a placebo végzetes is lehet, ha a kiváltott látszatnak engedve elmarad a valódi gyógykezelés. Csak az idő választhat a két lehetőség között, amiből viszont Orbánnak bizonnyal több jut, mint annak idején Medgyessynek. Akár korrekcióra is.